Parchetul condus de Kovesi a făcut 30 de arestări în Spania, fiind vizată o rețea de mașini de lux de milioane de euro





Parchetul European (EPPO), condus de Laura Codruța Kovesi, a anunțat, marți, că a dezmembrat în Spania, în Madrid, o rețea infracțională transnațională implicată în vânzarea de mașini de lux cu eludarea TVA. Prejudiciul estimat, numai în Spania, se ridică la 17 milioane euro, potrivit ProTv.
Treizeci de persoane au fost arestate, inclusiv presupusul lider al rețelei, au precizat procurorii europeni.
Agenții de aplicare a legii din cadrul EPPO au confiscat 34 de proprietăți, în valoare de aproximativ 11 milioane euro, 20 de mașini de lux, bijuterii și ceasuri de lux, precum și peste 300 000 euro în numerar. Cel puțin 200 de conturi bancare au fost, de asemenea, blocate în Germania, Lituania, Portugalia și Spania.
Acestea sunt rezultatele preliminare ale celor 17 percheziții efectuate în Spania și Germania la 18 și 19 decembrie 2024, la domiciliile suspecților și la sediile dealerilor auto care fac obiectul anchetei.
Presupusul lider al organizației criminale, care a fugit până acum de arestare, fiind căutat într-o anchetă separată, a fost în cele din urmă arestat în Germania în cadrul anchetei EPPO și se așteaptă predarea sa în Spania.
Persoana în cauză face, de asemenea, obiectul a 18 hotărâri judecătorești în Spania referitoare la diverse cazuri de trafic de droguri și fraudă fiscală. Conform anchetei, liderul organizației criminale opera din Germania, de unde trimitea instrucțiuni pentru a furniza vehicule dealerilor auto situați în Spania.
Vehiculele erau distribuite din Germania prin intermediul a două ramuri ale organizației, care se ocupau de transportul și livrarea autovehiculelor către dealeri situați în regiunile Levante și Córdoba-Costa del Sol, în Spania.
Sursa: ProTv.
Comentariile portalului
Ramane de vazut ce va fi dupa instalare, dezastrul e iminent oricum, vom vedea cum se potriveste guvernarea unei tari cu administrarea unui oras sau judet dar cat timp accepta( (...)
Falcă e mult mai mult decât bolojan Uitați vă la Cum arată Aradul față de Oradea de ce nu este pomenit și numele acestui ctitor de Arad el (...)
Să ne ferească Dumnezeu că acest imbecil să ajungă prim ministru să nu i dați prostului puterea că s a văzut cât de Răzbunător este