Manifestațiile programate la Arad de Ziua Națională a României





Batalionul 191 Infanterie „Colonel Radu Golescu”, alături de instituțiile Sistemului Național de Apărare, Ordine Publică și Siguranță Națională informează asupra programului aferent manifestărilor organizate de Ziua Națională a României:
– miercuri, 29 noiembrie, în intervalul orar 11:00-14:00, antrenament general dedicat sărbătoririi Zilei Naționale a României, cu participarea instituțiilor din cadrul Sistemului Național de Apărare, Ordine Publică și Siguranță Națională, în fața Palatului Administrativ Arad;
– vineri, 1 Decembrie, începând cu ora 11:00, ceremonie militară și religioasă în Parcul Mihai Eminescu, care se va încheia cu defilarea efectivelor și tehnicii din dotarea Sistemului Național de Apărare, Ordine Publică și Siguranță Națională, în fața Palatului Administrativ Arad.
Și o comemorare a generalului Berthelot
De asemenea, după încheierea festivităților de vineri din fața Primăriei, Asociația Sf. Martin OSTSM Arad organizează un moment de aducere aminte în amintirea generalului Henri Mathias Berthelot, cel care a avut merite deosebite în aplanarea tensiunilor ivite după 1 Decembrie 1918. Comemorarea generalului francez se va face în fața Hotelului Ardealul, acolo unde în urmă cu 5 ani asociația amintită a amplasat și o placă comemorativă.
Comentariile portalului
L-ați auzit pe Simi Geo sau pe cineva din staful lui de campanie să protesteze sau sa ia poziție față de închiderea Astra vagoane marfă? Cam atât î (...)
In fine,se gaseste un politruc roman sa adopte,cel putin declarativ,masuri ce guvernul ungar le-a adoptat deja,cu un mediu succes,insa orientate spre o protectie sociala reala (...)
Vreau sa știu dacă sunt angajat