Pola Zilei: În ce oraș ar putea fi Bibi primar pe bune?





Deși e cald, deși e vacanță, în săptămâna care a trecut s-au întâmplat lucruri deosebite în Arad.
Mai mult decât deosebite, lucruri fără asemănare și pereche, întâmplări care vor așeza orașul nostru mult iubit în istoria universală a prostiei omenești. Toate legate de cei care zic că ne administrează și ne reprezintă, că activitatea lor este îndreptată spre binele public, adică spre binele locuitorilor din oraș.
Dacă nu știți despre ce vorbim, iată-le, ajung și două că la restul le-am pierdut șirul.
Începem cu gazonul dintre șine care e în calea tramvaiului. Hai să zicem, se mai întâmplă, lucrătorii n-au fost atenți, n-au urmat indicațiile, asta este, se mai întâmplă și la case mai mari. Însă despre studiul geotehnic pentru reamenajarea unui parc din Arad și care de fapt viza Craiova, nu mai putem spune același lucru. Ia gândiți-vă, stimații noștri mult mai geotehnici decât ai lor: cum se poate ca în toată primăria condusă de Bibi nimeni să nu observe că studiul nu se referă la Arad, ci la Craiova. Ce direcție tehnică, ce arhitect-șef și ce primar?
Așa că, stimații noștri, noi ne-am gândit că toate astea demonstrează, dacă până acum nu era destul de clar, că Bibi și-a greșit cariera. Ce pădurar, ce primar, ce serviciu public? Nu, Bibi, chiar și în concediu sau cu atât mai mult, este bun pentru filme cu comici vestiți ai ecranului și alte filme de groază și fantastice. Da, pentru că vă spunem noi, dacă nu v-ați prins: primarul răspunde pentru toate greșelile subalternilor săi. Fiindcă numai de el depinde dacă pune în funcții oameni pricepuți și cumsecade sau impostori de partid și de stat degeaba.
Deci, ia vedeți, care ar fi orașul sau, eventual, localitatea potrivită pentru talentele sale?
Comentariile portalului
Ramane de vazut ce va fi dupa instalare, dezastrul e iminent oricum, vom vedea cum se potriveste guvernarea unei tari cu administrarea unui oras sau judet dar cat timp accepta( (...)
Falcă e mult mai mult decât bolojan Uitați vă la Cum arată Aradul față de Oradea de ce nu este pomenit și numele acestui ctitor de Arad el (...)
Să ne ferească Dumnezeu că acest imbecil să ajungă prim ministru să nu i dați prostului puterea că s a văzut cât de Răzbunător este