Peste 13.000 ucraineni au intrat ieri în țară, în scădere ușoară față de duminică





În data de 14.03.2022, în interval de 24 de ore, la nivel naţional, prin punctele de frontieră au intrat în România 66.345 de persoane, dintre care 13.769 cetăţeni ucraineni (în scădere cu 4,8% faţă de ziua precedentă).
Pe la frontiera cu Ucraina au intrat în România 7.181 cetăţeni ucraineni (în creștere cu 8,6%), iar pe la cea cu Republica Moldova au întrat 5.089 cetăţeni ucraineni (scădere cu 18,8%).
De la declanşarea acestei crize, până la data de 14.03.2022, ora 00:00, la nivel național, au intrat în România 425.786 cetăţeni ucraineni.
În prezent, controlul de frontieră la intrarea în România prin punctele de trecere a frontierei se derulează cu operativitate, în conformitate cu prevederile legislației naționale și comunitare, arterele de control fiind acoperite cu poliţişti de frontieră români pana la capacitate maximă.
Măsuri similare de întărirea controlului și supraveghere sporită au fost dispuse si la frontiera terestră, fiind suplimentate echipajele care derulează misiuni în zonele de responsabilitate.
Se acționează în sistem integrat cu celelalte instituții cu atribuții în domeniu, în vederea unui schimb operativ de date și informații, precum și de adoptare în comun a măsurilor necesare pentru gestionarea cazurilor apărute, anunță Poliția de Frontieră.
Comentariile portalului
Nu se potriveste absolut deloc aceasta apropiere politica - biserica. De ce nu a fost reprezentat Aradul de un doctor bun sau de un profesor de calitate sau un inginer (...)
Toți candidații la alegerile prezidențiale sunt cu Dumnezeu în gura, nu știu dacă și în suflet. Lipsește cel mai cel dintre toți, acela care adaugă (...)
= DUPA CE AU LUAT LUMINA ACUM INAPOI LA FURAT -- ASTA I CRESTINISMUL LA HAIMANALELE POLITICE ARADENE -- SCARBA MI E -- PANA SI CEREMONIA IN SINE A FOST O (...)