Amendă uriașă de la Garda de Mediu Arad pentru o societate care exploata materiale lemnoase și le depozita pe albia unui râu | Foto





În cursul zilei de joi, 02.04.2010, comisarii din cadrul Comisariatului Județean Arad al Gărzii Naționale de Mediu, au efectuat un control în composesoratul Hălmăgel, în vederea verificării legalității activității de exploatare și depozitare a masei lemnoase de către societățile care acționează în zonă. Controlul a venit în urma unor sesizări.
Astfel, s-a constatat că, pe Valea Ocișor, pe cursul de apă și pe malul văii, a fost depozitată o cantitate de aproximativ 150 mc de material lemnos (fag), pe o lungime de aproximativ 100 de metri, de către o societate comercială din județul Alba, care deține permis de exploatare pentru tăiere progresivă.
Având în vedere că au fost încălcate prevederile Legii 107/1996 – Legea apelor – actualizată în 2019, care interzice „depozitarea în albii sau pe malul cursurilor de apă a materialelor de orice fel”, societății în cauză urmează a i se aplica amenda de 75.000 lei, prevăzută în actul legal amintit mai sus.
Comentariile portalului
Ramane de vazut ce va fi dupa instalare, dezastrul e iminent oricum, vom vedea cum se potriveste guvernarea unei tari cu administrarea unui oras sau judet dar cat timp accepta( (...)
Falcă e mult mai mult decât bolojan Uitați vă la Cum arată Aradul față de Oradea de ce nu este pomenit și numele acestui ctitor de Arad el (...)
Să ne ferească Dumnezeu că acest imbecil să ajungă prim ministru să nu i dați prostului puterea că s a văzut cât de Răzbunător este