Șeful revocat al Transelectrica e de negăsit. Acesta e bănuit că și-ar fi falsificat diploma de absolvire a facultății





Marius Dănuț Carașol a fost revocat de către Consiliul de Supraveghere al Transelectrica din funcția de președinte al Directoratului companiei și din funcția de membru al Directoratului, a declarat joi la Digi24 președintele Consiliului de Supraveghere Transelectrica, Mircea Coșea. El a spus că instituția nu va face plângere, dar că, din câte a înțeles din presă, Procuratura s-a autosesizat în acest caz, în care șeful Transelectrica este bănuit că și-a falsificat diploma de absolvire a facultății.
Consiliul de Supraveghere al Transelectrica i-a solicitat lui Carașol documentele de atestare a studiilor, după ce în presă au apărut informații legate de autenticitatea studiilor sale, explicase încă de miercuri, la Digi24, Mircea Coșea. „L-am sfătuit pe dl. director general, deocamdată mai mult nu putem să facem, să-și rezolve problema printr-o cerere personală pe care s-o facă la Politehnică, în sensul confirmării că există în Foaia matricolă a Universității numele domniei sale, numărul diplomei și anul de absolvire. În al doilea rând, vom face – și lucrul ăsta l-am stabilit acum – vom face și prin proprietari, prin acționari, prin minister (Ministerul Economiei – n.r.) adică, cerere și la minister (Ministerul Educației – n.r.), și la Politehnică, pentru verificarea acestei diplome”, a precizat, miercuri, la Digi24, Mircea Coșea.
Mai multe detalii pe digi24
Comentariile portalului
UDMR = partid proeuropean, valori europene etc. Nu mai corespunde acum cu descrierea ?
..aceste "absorbante"Libresse,ale primăriei....c.m.c.ă.c.a.t. și c.c.m.m....c.m..cm....c..nu vor dispărea niciodată,prin ele se cheltuie (...)
Deci vreo 7 mii abonati,plus bilete...stadionul v-a fi plin la orice meci.Ar trebui sa atacam play-off si o cupa europeana!sa nu mai auzim aia 150-200 de fraeri (...)