(G)ura flămândă a rețelelor de socializare





Prezente în toate gândurile și activitățile cotidiene, rețelele de socializare tind pe an ce trece să ne acapareze întreaga existență. Au început prin a ne cuceri timpul liber, iar acum se observă un alt lucru, unul îngrijorător: dispariția opiniilor proprii, gândirii personalizate, nu pentru că nu ar mai exista, ci pentru că sunt îngropate sub miile de news feed-uri de calitate execrabilă. Avem acces la informație, însă problema este că și informația are acces la noi. Dacă într-o zi cauți pe net „motocoasă de vânzare”, a doua zi, când te vei loga pe site-urile de socializare, atenția îți va fi acaparată de câteva anunțuri de la diferite firme care comercializează exact acel lucru.
Avem iluzia că ne folosim de ele pentru plăcerea noastră, dar… să recunoaștem, e pentru a ne hrăni un spirit deja spart în miile de fotografii si check in-uri de pe unde am fost.
Și așa cum suntem obișnuiți să nu mai citim, ci doar să privim, toate cele enumerate mai sus le puteți observa și în video-ul recomandat.
Comentariile portalului
Ramane de vazut ce va fi dupa instalare, dezastrul e iminent oricum, vom vedea cum se potriveste guvernarea unei tari cu administrarea unui oras sau judet dar cat timp accepta( (...)
Falcă e mult mai mult decât bolojan Uitați vă la Cum arată Aradul față de Oradea de ce nu este pomenit și numele acestui ctitor de Arad el (...)
Să ne ferească Dumnezeu că acest imbecil să ajungă prim ministru să nu i dați prostului puterea că s a văzut cât de Răzbunător este