Acțiune de conștientizare a cancerului mamar, organizată de Cetatea Voluntarilor
Știri Arad: Asociația Cetatea Voluntarilor a organizat o campanie de conștientizare a cancerului mamar, marcată printr-un eveniment desfășurat, în această dimineață, pe platoul din fața Primăriei Arad.
Zeci de voluntari s-au adunat unul lângă altul, formând o imensă fundă-simbol, în semn de solidaritate pentru femeile diagnosticate cu această boală.
Cancerul mamar reprezintă cea mai frecventă formă de cancer întâlnită la femei, cu o incidență în Romania de 7929 cazuri noi pe an și o mortalitate de 3101 decese înregistrate anual (Globocan 2008).
Cancerul mamar este curabil dacă este diagnosticat la timp. De aceea, este foarte important ca orice femeie să cunoască semnele și simptomele cancerului și să-și facă controlul de specialitate anual. Ecografia mamară bilaterală este cea mai facilă și accesibilă investigație de control.

















Comentariile portalului
Problema este a șoferilor care nu mai pot întoarce după bunul plac și a bicicliștilor care nu mai pot traversa pe bicicleta.
Pai aplicatia de ride sharing poate spune cu ce viteza circula pe tot traseul. Log-ul masinii la fel.
Chiar ar trebui și o consultare,și chiar un referendum. Menționez și zona Garii ,care este efectiv inundată,și care din păcate polarizează și boschetari,creând nesiguranță î (...)