Zece pentru Real! Atletico retrăiește coșmarul după patru decenii!

de Lucian Dănilă | 25 mai 2014, 1:07 AM | Sport

0

Real Madrid este noua campioană a Europei. Ancelotti și echipa sa au câștigat Liga Campionilor 2014 după o finală pe care nu o vor uita niciodată fanii „albilor”, dar nici cei ai lui Atletico. Real a reușit egalarea în minutele de prelungiri și apoi a zdrobit efectiv echipa lui Simeone, căzută atât fizic cât și psihic după golul din minutul 93 al lui Sergio Ramos.

Jocul a stat mult timp sub semnul echilibrului în prima finală din istorie disputată între echipe din același oraș. A fost nevoie de ieșirea neinpirată din poartă a lui Casillas din minutul 37, și Godin – uruguayanul care a adus titlul pe Vicente Calderon cu golul împotriva Barcelonei – a trimis cu capul peste acesta în poartă. Din acel moment, în creierul colectiv al echipei lui Simeone s-a inoculat ideea de… conservare.

A urmat o a doua parte în care Ronaldo, Bale sau Benzema păreau fără vlagă, fără idei, fără strălucire. Realul a dominat, a împins toate liniile spre poarta lui Courtois, dar golul părea doar o fata morgana. Minutele treceau și Atletico părea tot mai aproape de un vis pe lângă care a trecut acum patru decenii…

Coșmarul din 1974

Atletico nu a uitat coșmarul din 1974, chiar dacă finala Cupei Campionilor Europeni cu Bayern s-a disputat când Simeone era doar un bebeluș, iar niciunul dintre jucători nu era născut. În acea finală era 1-0 pentru spanioli şi era aproape gata. Portarul madrilenilor, tatăl lui Pepe Reina, de bucurie, ia înmânat mănuşile unui jurnalist de la Marca, doar că meciul nu se terminase. Cu 15 secunde înainte de final, nemţii egalau şi finala urma să se rejoace. Bayern a câştigat cu 4-0 şi Atletico a trebuit să aştepte 40 de ani până la o nouă şansă.

Deja vu…

Așa s-a întâmplat și în această noapte, o noapte magică pentru Madrid… Era minutul 93 și Modric se pregătea să execute un corner. Mai erau 100 de secunde din minutele de prelungiri dictate de arbitru (5). Mingea a ajuns în mijlocul careului lui Atletico, Sergio Ramos – cel care marcase o „dublă” cu Realul – este mai rapid decât Godin și a trimis de la 8 metri cu capul în bară de unde mingea a intrat în poartă: 1-1! Finala avea nevoie de prelungiri. Nu mai era ca acum 40 de ani, când finala s-a rejucat.

Atletico părea epuizată. Golul lui Ramos a scos toată energia din jucătorii lui Simeone și golurile aveau să cadă unul după altul. Ultimele zece minute din cele 30 de prelungiri au fost… galactice! Gareth Bale, jucătorul de 100 de milioane de euro, a marcat pentru 2-1 în minutul 110 după o fază creată de Di Maria, apoi Marcelo a pătruns ca în curtea școlii printre fundașii lui Atletico și a marcat pentru 3-1, pentru ca în ultimele minute, 119, Ronaldo să transforme un penalty obținut tot de el punând cireașa pe tort! Mai mult, Ronaldo l-a egalat și pe Messi în clasamentul all time al Ligii Campionilor! Real este pentru a zecea oară campioana Europei după 12 ani de așteptare!

Interesant este că Real cucerește trofeul în primul an fără Jose Mourinho, adus în urmă cu patru ani pe Bernabeu tocmai pentru a cuceri acest trofeu. Cu lusitanul pe bancă, Real a pierdut trei semifinale. Ancelotti câștigă a treia oară Liga după ce o făcuse și cu Milan în 2003 și 2007. El pierduse, tot cu Milan, finala din 2005 contra lui Liverpool.

Real – Atletico 4-1 (1-1, 0-1)

Real Madrid: Casillas – Carvajal, Sergio Ramos, Varane, Coentrao (Marcelo ’59) – Modrici, Khedira (Isco ’59), Di María – Bale, Cristiano Ronaldo, Benzema (Morata ’79). Antrenor: Carlo Ancelotti

Atletico Madrid: Courtois – Juanfran, Miranda, Godín, Filipe (Alderweireld ’83) – Raul Garcia (Sosa ’66), Tiago, Gabi, Koke – Villa, Diego Costa (Adrian ‘9). Antrenor: Diego Simeone.