Vreme neobișnuit de caldă la început de martie. Temperaturi de până la 17 grade
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) anunță o perioadă mai caldă decât în mod obișnuit pentru debutul lunii martie.
În intervalul 2–9 martie, temperaturile vor depăși mediile multianuale, în special în vestul și centrul țării. După o noapte rece în mai multe zone, vremea intră într-un proces de încălzire treptată, iar în anumite regiuni maximele vor ajunge până la 16–17 grade.
Luni, 2 martie
În intervalul 2 martie, ora 08:00 – 3 martie, ora 08:00, vremea va fi mai caldă decât normalul perioadei în regiunile intracarpatice și în zonele de deal și munte. În restul țării, temperaturile vor crește ușor comparativ cu ziua precedentă, apropiindu-se de valorile specifice începutului de martie.
Cerul va fi temporar noros, iar în nord-est sunt posibile ploi slabe, izolat, pe timpul nopții. Vântul va sufla slab până la moderat. Maximele vor fi cuprinse, în general, între 6 și 16 grade, iar minimele între -6 grade în depresiunile Carpații Orientali și 5 grade în Dealurile de Vest. Ceața va apărea dimineața în sud și est și izolat în alte regiuni, iar noaptea pe arii restrânse, mai ales în centru și sud-vest.
Marți, 3 martie
În intervalul 3 martie, ora 08:00 – 4 martie, ora 08:00, vremea va fi în general frumoasă, cu temperaturi peste normele perioadei la nivelul întregii țări.
Cerul va fi variabil, cu înnorări temporare în centru, est și sud-est, unde doar izolat pot cădea ploi slabe. Vântul va avea unele intensificări în Moldova și pe arii restrânse în Dobrogea, cu viteze de 35–45 km/h. La altitudini mari, în Carpații Meridionali și în Carpații de Curbură, rafalele pot atinge 60–70 km/h.
Temperaturile maxime vor varia între 7–8 grade în nordul Moldovei și 17 grade în Banat, Crișana și vestul Olteniei. Minimele se vor încadra între -6 și 4 grade, iar ceața va fi prezentă izolat dimineața și noaptea.
Miercuri, 4 martie
În intervalul 4 martie, ora 08:00 – 5 martie, ora 08:00, vremea va rămâne frumoasă și caldă pentru această perioadă, fiind chiar deosebit de caldă în jumătatea vestică a țării.
Cerul va fi variabil pe timpul zilei, iar seara și noaptea se va înnora în sud-vest și în extremitatea de nord-est, însă șansele de precipitații rămân reduse. Maximele vor fi cuprinse, în general, între 7 și 16 grade, iar minimele între -6 grade în depresiunile Carpaților Orientali și 6 grade în Dealurile de Vest. Dimineața și noaptea, pe arii restrânse, se va semnala ceață.
Joi, 5 martie
În intervalul 5 martie, ora 08:00 – 6 martie, ora 08:00, valorile termice vor continua să se situeze peste normalul climatologic al primei decade din martie, mai ales în vest, centru și sud.
Cerul va fi variabil, cu unele înnorări în sud-vest pe parcursul zilei și în est și sud-est pe timpul nopții, dar probabilitatea de precipitații va fi scăzută. Vântul va sufla slab și moderat, cu intensificări izolate în est și la munte. Maximele vor fi între 9 și 17 grade, iar minimele între -5 și 5 grade. Izolat, se va forma ceață dimineața și noaptea.
Vineri–duminică, 6–8 martie
În intervalul 6 martie, ora 08:00 – 9 martie, ora 08:00, în jumătatea estică a țării temperaturile vor scădea ușor față de zilele anterioare, apropiindu-se de valorile normale pentru această perioadă. În restul regiunilor, vremea va rămâne caldă pentru începutul lunii martie.
Pe alocuri se vor semnala precipitații slabe, cu o probabilitate mai ridicată în est și sud-est.
Urmărește Special Arad și pe Google News, Twitter, LinkedIn și Instagram!
Comments are closed.


















Comentariile portalului
Problema este a șoferilor care nu mai pot întoarce după bunul plac și a bicicliștilor care nu mai pot traversa pe bicicleta.
Pai aplicatia de ride sharing poate spune cu ce viteza circula pe tot traseul. Log-ul masinii la fel.
Chiar ar trebui și o consultare,și chiar un referendum. Menționez și zona Garii ,care este efectiv inundată,și care din păcate polarizează și boschetari,creând nesiguranță î (...)