sâmbãtã, 13 iunie, 2026

Special Arad Logo

    Viktor Orbán rămâne la conducerea Fidesz, în ciuda înfrângerii partidului la alegeri

    de Special Arad | 13 iunie 2026, 7:59 PM | Internaţional

    0

    (foto: Facebook / Orbán Viktor)

    Viktor Orbán a fost reales sâmbătă în fruntea Fidesz, în ciuda înfrângerii suferite la alegerile din aprilie, când formațiunea sa a cedat puterea în fața partidului de centru‑dreapta Tisza, care a obținut o majoritate de două treimi în Parlament, potrivit Informat.ro.

    Deși viitorul său politic a fost intens contestat, inclusiv de foști colaboratori care i-au cerut să se retragă — o critică rară în interiorul partidului — Orbán a fost reconfirmat în funcție cu un sprijin covârșitor: 729 din cei 737 de delegați au votat pentru el, fără să existe vreun contracandidat.

    În discursul său, fostul premier a admis că Fidesz trebuie să se transforme într-un partid de opoziție eficient și a insistat că nu intenționează să renunțe la lupta politică, în pofida declinului de popularitate indicat de sondajele recente.

    Urmărește Special Arad și pe Google News, Twitter, LinkedIn și Instagram!

    Distribuie articolul

    Comments are closed.