luni, 29 aprilie, 2024

Ce victorie! UTA a sufocat-o pe Hermannstadt și a învins-o după o a doua repriză excepțională

de Lucian Dănilă | 2 decembrie 2023, 4:52 PM | Sport | Topic special

1

Dacă după victoria cu Dinamo am exclamat „Ce noroc!”, astăzi nu putem spune decât admirativ: „Ce victorie!” După o primă repriză modestă și echilibrată, Rednic a reușit să facă la pauză două schimbări care au schimbat radical jocul echipei arădene și UTA a câștigat după o a doua parte excepțională.

Sunt mulți fani arădeni care s-au temut de jocul cu Hermannstadt, asta și pentru că în ciuda rezultatului de egalitate cu CFR, încă nu s- șters din memorie acea înfrângere drastică cu Oțelul. Echipa din Sibiu se prezenta la meciul cu Bătrâna Doamnă după o serie de 15 meciuri fără înfrângere în toate competițiile.

Startul partidei le-a aparținut sibienilor. Balaure l-a evidențiat pe Iacob, apoi Jipa a ratat ținta. După minutul 15, UTA a intrat în control și a ratat două ocazii mari prin Rareș Pop (minutul 20), care a nimerit bara după ce a trecut ușor de Oroian, iar apoi Luckassen (minutul 35) să rateze singur cu Căbuz.

La vestiare s-a intrat la egalitate, așa cum a și început jocul, 0-0. UTA a avut câteva „mâini moarte”, iar Rednic avea toate motivele să schimbe poate 4-5 jucători. S-a limitat doar la doi, Fabry și Stahl, care nu au livrat nimic deși s-au zbătut mult. L-a lăsat în teren pe Luckassen, asta probabil și pentru că nu avea o variantă înlocuitoare pentru un atacant masiv, Cooper fiind plecat în Italia. Avea să se dovedească a fi o alegere inspirată…

Omondi și Micovschi au schimbat total soarta jocului, dar nu numai ei. Rareș Pop a zburdat în banda dreaptă, acolo unde Stahl nu a reușit decât o singură centrare în centrul careului vreme de 45 de minute. Luckassen parcă a devenit mai mobil, Carp s-a ocupat foarte bine în a „mătura” prin zona mediană, iar Cristi Mihai a fost un veritabil metronom parcă fără plămâni. În spate, Conte, care a făcut o primă repriză excelentă, parcă și-a pierdut obiectul muncii pentru că sibienii nu prea au mai trecut de centrul terenului, Benga, la fel și el, iar Căpușă a rămas totuși cam țintuit în propria jumătate fără a avea prea multe plecări spre careul advers. Foarte important, însă, s-a dovedit a fi rolul lui Abeid, puternic, sigur pe el, un adevărat stăpân în zona sa de teren.

Și nu a trecut mult din cea de-a doua repriză până când au apărut ocaziile la poarta lui Căbuz. Micovschi, Omondi, apoi tot kenyanul Omondi singur cu Căbuz, suficiente situații care să arate că UTA poate câștiga jocul. Într-o tresărire de orgoliu, sibienii au răspuns și ei prin Jipa, dar șutul său a trecut pe lângă poartă, iar apoi prin Paraschiv.

În minutul 78, Rareș Pop a mai nimerit o dată bara cu un șut în transversală și deja părea o zi cu ghinion. Doar un minut mai târziu, tot Rareș a fost cel care a verticalizat pentru Luckassen, olandezul și-a folosit forța, a pătruns în careu și a șutat din cădere pe lângă Căbuz la rădăcina barei pentru 1-0! Luckassen i-a răspuns astfel fratelui său, Brobbey, cel care a reușit în această săptămână două goluri pentru Ajax pe terenul celor de la Olimpique Marseille.

Ne așteptam ca Rednic să sune adunarea și să le ceară elevilor săi să se facă „arici” în fața propriului careu pentru a păstra rezultatul de pe tabelă. Greșit… UTA a continuat să atace și după numai trei minute, Omondi l-a găsit excelent pe Micovschi în careu și acesta l-a învins a doua oară pe Căbuz! Era 2-0 în minutul 82 și gustul victoriei deja se simțea…

Ambele goluri au fost marcate de doi jucători care nu s-au antrenat cu echipa în această săptămână, dar Rednic a riscat și a câștigat.

Mai mult, UTA putea câștiga chiar la scor de neprezentare, dar în minutele de prelungiri a avut o dublă ratare prin Rodrigues și apoi Omondi, fundașii echipei oaspete reușind să degajeze de pe linia porții.

Este o victorie care o urcă pe UTA până pe locul 9, la doar trei puncte distanță de ultimul loc din play-off ocupat chiar de Hermannstadt.

În finalul partidei, Rednic i-a făcut cadou lui Darius Iurasciuc debutul în Liga 1.

UTA Arad – FC Hermannstadt 2-0 (0-0)

Luckassen 79, Micovschi 82

UTA: Iacob (cpt) – Căpușă, Conte, Benga, Abeid – Carp, Mihai (90+3 Iurasciuc) – Stahl (46 Micovschi), Fabry (46 Omondi), Pop (80 Rodrigues) – Luckassen (87 Stolnik).

Rezerve: Kucher – Rodrigues, Stolnik, Iurasciuc, Dumitrașcu, Marku, Micovschi, Omondi, Stanciu

Antrenor: Mircea Rednic

Hermannstadt: Căbuz – Oroian (46 Medina), Bejan, Stoica, Butean (46 Antoche) – Jipa (82 Ciubotaru), Murgia, Mino Sota (82 Biceanu), Balaure – Fonseca (65 Neguț), Paraschiv.

Rezerve: Muțiu – Medina, Antoche, Ciubotariu, Biceanu, Petrescu, Neguț, G. Iancu, Petre.

Antrenor: Marius Măldărășanu

Arbitru central: Horia Mladinovici (București)

Asistent 1: Mircea Grigoroiu (București)