sâmbãtã, 27 aprilie, 2024

Victorieee! UTA a trecut de Craiova lui Mititelu și este la un singur meci de un vis

de Lucian Dănilă | 2 martie 2024, 5:41 PM | Sport

1

UTA a trecut de FC U Craiova și este la un singur meci distanță de calificarea în play-off pentru prima dată în istoria sa. Este un vis al oricărui suporter arădean, dar este un vis în care UTA depinde de rezultatele contracandidatelor.

Cert este că echipa lui Rednic este în acest joc până în ultima etapă a sezonului regulat, etapă în care se va deplasa la București pentru jocul cu Dinamo. Astăzi, meciul cu Craiova a fost unul extrem de deschis, unul care a ținut cu sufletul la gură fanii ambelor echipe, unul în care UTA a fost puțin mai bună și diferența s-a făcut la acel penalty dictat datorită intervenției din camera VAR la faultul la Luckassen.

În fața unui stadion plin, arădenii au început avântat și au ratat încă din start o mare ocazie prin Luckassen. Tot batavul avea să treacă pe lângă minge la o centrare a lui Micovschi.

Scorul a fost deschis în minutul 13 după un un-doi între Pedro și Fabry, lusitanul a încheiat faza cu un șut de la 20 de metri în dreapta lui Răzvan Popa și tabela suferea prima modificare de scor: 1-0. A fost prima reușită a portughezului sosit de la GD Chaves în urmă cu o lună.

Nici nu am apucat să ne bucurăm prea mult și Bauza a egalat cu o lovitură de cap de la 6 metri după o lovitură liberă a oltenilor executată de Baeten în minutul 22.

Șapte minute mai târziu, în minutul 29, tocmai când ne gândeam că parcă jucătorii lui Mititelu erau mai mult în control, Micovschi a pătruns pe stânga, a centrat în fața porții pentru Fabry, Dragu a intervenit pe traiectorie, a trimis din nou spre Micovschi iar acesta a marcat cu un șut la colțul lung al 8-lea său gol pentru UTA în acest sezon. Asistentul Mihai Marica s-a grăbit să ridice fanionul dar după consultarea imaginilor în camera VAR vreme de aproximativ 4 minute, centralul Radu Petrescu avea să valideze reușita și întreg stadionul jubila din nou!

Au urmat două mari ocazii ratate de Luckassen – cu capul – și Micovschi, iar ceea ce nu au reușit jucătorii echipei gazdă au reușit cei oaspeți prin Dragu. Fostul jucător al celor de la Botoșani a urcat nejenat de nimeni în banda stângă, a centrat în fața porții, nimeni nu a intervenit și mingea s-a dus la colțul lung în plasa laterală interioară, 2-2 în minutul 42!

Rednic avea să schimbe la pauză. L-a înlocuit pe Freitas, cam lent, dar și pe Rareș Pop, deși juniorul arădean nu a făcut o partidă tocmai rea. Poate Rednic a fost deranjat de faptul că Rareș nu a coborât cu Dragu la golul de 2-2 al acestuia. Cristi Mihai și Omondi au fost cei care au intrat, Mihai oferind mai multă stabilitate la mijlocul terenului. A surprins oarecum faptul că Pedro a rămas în teren deși avea un avertisment și a avut după aceea două intrări la limita eliminării. Probabil Rednic a discutat acest aspect cu portughezul.

În primul sfert de oră din partea secundă, Micovschi și Stolnik puteau înscrie pentru 3-2, așa cum și Baeten a fost aproape de a înscrie din lovitură liberă, dar Iacob a reținut șutul acestuia.

craiova

Diferența s-a făcut în minutul 63, atunci când Fabry a marcat din penalty pentru 3-2, un penalty dictat după un fault la Luckassen dictat inițial în afara careului și mutat apoi în careu după analiza din camera VAR. Era 3-2 și UTA părea mai bine organizată defensiv astfel încât să nu mai fie egalată și a treia oară în acest meci.

Vulturar avea să-l înlocuiască pe Pedro în linia mediană și deși UTA a încheiat cu doi jucători under 21 în centrul liniei de mijloc, echipa a arătat multă maturitate. O singură ocazie periculoasă și-a mai creat Craiova până la final, la acel șut al lui Sidibe prins de Iacob, dar cea mai mare ocazie avea să fie tot la poarta oltenilor, la acel șut din voleu ratat de Fabry din interiorul careului.

O victorie mare a Bătrânei Doamne, una care ne face să sperăm încă la primele șase locuri fie că va fi să se împiedice Universitatea Cluj, Sepsi sau – de ce nu? – Farul Constanța.

UTA Arad – FC U Craiova 3-2 (2-2)

Joao Pedro 13, Micovschi 28, Fabry 63-11m / Bauza 22, Dragu 42

UTA: Fl. Iacob – Căpușă, Stolnik, Benga, Trif (83 Ariel Lopez) – Freitas (46 Omondi), Pedro (77 Vulturar) – R. Pop (46 Cristian Mihai), Fabry, Micovschi (90+5 Morar) – Luckassen.

Pe bancă: Kucher – Conte, Mihai, Omondi, David, Stanciu, Iurasciuc, Vulturar, Morar, Lopez.

Antrenor: Mircea Rednic

FC U Craiova: R. Popa – Negru, Kvakic (83 Pop), Lekiatas, Dragu – V. Achim, D. Albu – Baeten (76 Sidibe), Bauza, Bahassa (64 Ibrahim) – Chițu (76 Blănuță).

Pe bancă: Gurău – Enache, V. Pop, Blidar, M. Ilie, Sidibe, Blănuță, Ibrahim.

Antrenor: Valentin David

Arbitri: Radu Petrescu – Mircea Grigoriu (ambii din București), Mihai Marica (Bistrița). Rezervă: Sorin Vădana (Cluj)

Camera VAR: Horia Mladinovici, Radu Ghinguleac (ambii din București)

Observator FRF: Nicolae Grigorescu (Timișoara)

Delegat LPF: Florin Bătrânu (Timișoara)