miercuri, 15 mai, 2024

Victoria care plutea în aer… UTA câștigă pe terenul Craiovei după un meci interzis cardiacilor

de Lucian Dănilă | 29 octombrie 2023, 7:06 PM | Sport | Topic special

9

Rednic a spus că vrea trei puncte de pe terenul Craiovei lui Mititelu și folosea ca argumente evoluțiile din partidele cu Rapid și cu Farul. UTA și-a continuat seria evoluțiilor bune și după un meci interzis cardiacilor a câștigat pe arena din Bănie, o victorie atât de așteptată și care parcă plutea în aer.

Mircea Rednic a rezolvat ecuația jocului ofensiv al echipei arădene, iar confirmarea vine din faptul că în ultimele trei jocuri, cu adversari importanți din Superliga, UTA a marcat de șapte ori și și-a mai creat o sumedenie de ocazii. Analizând jocul defensiv, vedem și acolo îmbunătățiri, dar sunt momente la fiecare partidă în care parcă se pierde busola și tot ceea ce se concretizează în atac se pierde apoi pe greșeli incredibile în propriul careu.

Așa s-a întâmplat cu Rapid, așa a fost și cu Farul, iar astăzi parcă greșelile au fost și mai evidente.
    Craiova s-a prezentat la jocul de astăzi cu un nou antrenor, italianul de 39 de ani Giovanni Constantino. Gruparea lui Mititelu a controlat jocul până în minutul 17, moment în care parcă cineva a înclinat terenul spre poarta lui Gurău și ocaziile au început să curgă, Fabry fiind cel mai prezent la finalizare. Pe fondul jocului bun al Bătrânei Doamne, oltenii aveau să fie cei care au deschis scorul. Luckassen a fost busculat într-un duel aerian la jumătatea terenului dar nu îndeajuns încât să primească lovitura liberă, mingea a ajuns la Bahassa care a profitat de marcajul aproximativ al lui Conte, a centrat în careu și Chițu a venit singur în fața porții lui Iacob și a marcat cu capul, din plonjon, pentru 1-0 în minutul 29.

Meritul arădenilor este că nu au cedat și au tot forțat blocul defensiv oltean. A venit acel corner din minutul 36, Fabry a centrat, Freitas a lovit mingea cu capul iar Gurău l-a lovit cu pumnii în cap. Centralul Marian Barbu a verificat faza la VAR, a dictat penalty și Fabry a înscris cu un șut pe mijlocul porții. Era 1-1 în minutul 37 și Ofosu avea să treacă pe lângă golul de 2-1 după ce a preluat prea larg o minge în zona careului Craiovei, iar șutul avea să fie în plasa laterală. S-a revanșat după două minute, în minutul 41, atunci când UTA avea să facă faza meciului. Fabry a ajuns în ultimul moment la o minge pe care a prelungit-o pentru Micovschi, extrema arădenilor l-a depășit perfect pe Compagnucci, a ajuns mingea chiar aproape de linia de fund, a centrat perfect în careu și Ofosu a trimis un voleu cu stângul imparabil pentru 1-2. Aceste ultime două faze au venit ca urmare a schimbului de benzi dintre Micovschi și Ofosu, schimbare venită chiar odată cu golul de 1-1.

Precum în jocul cu Farul, UTA avea din nou avantaj la pauză după un joc în care a ajuns de multe ori la poarta adversă, a și înscris, a și ratat mult. De data aceasta abordarea a fost alta decât la Ovidiu. UTA a continuat să pună presiune, Fabry a tras din toate pozițiile și timp de șase minute oltenii nu au ieșit din propria jumătate.

Constantino i-a trimis în teren pe Sidibe și pe Asamoah și Craiova avea să se apropie tot mai mult de careul lui Iacob. Au și reușit să egaleze în minutul 60 prin Varn Durmen după o greșeală inexplicabilă a lui Cristian Mihai – care altfel a făcut un joc bun, juniorul arădean oferindu-i efectiv mingea jucătorului Craiovei, după ce a lovit-o cu capul, defectuos, în centrul careului. Era 2-2 și suporterii arădeni aveau motive de îngrijorare pentru că Ofosu și Fabry dădeau semne de oboseală, neamțul fiind deja schimbat cu Stahl.

La doar 4 minute după reușita lui Van Durmen, UTA avea să lovească din nou, de data aceasta decisiv. Stahl a insistat în careul oltenilor între doi jucători adverși, mingea a ajuns la Luckassen, acesta a pivotat, a așezat pentru Micovschi și jucătorul împrumutat de la Rapid a pus latul pentru 2-3, al doilea său gol în ultimele două jocuri.

După golul lui Micovschi, UTA a făcut pasul înapoi, Craiova a pus presiune, dar cu excepția unor oportunități ale lui Vând Durmen și Sidibe, nu au pus în real pericol poarta lui Iacob. A fost un joc interzis cardiacilor, cu răsturnări de scor, cu reveniri, cu ocazii, cu decizii luate la limită.

Bătrâna Doamnă câștigă după opt etape și părăsește, în sfârșit, zona locurilor de baraj. După jocurile bune cu Rapid și cu Farul, a venit în sfârșit victoria, una care parcă plutea în aer dacă ne gândim și la jocurile cu Voluntari sau Petrolul. UTA este acum pe locul 12, depășind-o chiar pe FC U Craiova, dar și pe FC Voluntari, și urmează două meciuri considerate acasă, la Oradea, cu Dinamo și Oțelul Galați.

FC U Craiova – UTA Arad 2-3 (1-2)

Chițu 29, Van Durmen 60 / Fabry 37-11m, Ofosu 41, Micovschi 64

FC U Craiova: Gurău – Negru (73 Matheus Mascarenas), Compagnucci, Henriques, Padula – Achim (56 Asamoah), G. Buta (73 Blănuță) – Van Durmen, J. Ibrahim (56 Sidibe), Bahassa (86 Blidar) – Chițu.
    Rezerve: R. Popa – Matheus, Sidibe, D. Albu, Asamoah, Vl. Pop, Blidar, Blănuță, Al. Iordache.
    Antrenor: Giovanni Costantino
    UTA: Iacob – Căpușă, Conte, Stolnik, Abeid – Freitas, Cristian Mihai – Micovschi (80 Rodrigues), Fabry (80 Rareș Pop), Ofosu (57 Stahl) – Luckassen (73 Cooper).
    Rezerve: Kucher – Pop, Stanciu Benga, Marku, Rodrigues, Dumitrașcu, Stahl, Cooper.
    Antrenor: Mircea Rednic