luni, 29 aprilie, 2024

UTA, victorie uriașă cu Petrolul după un joc ca o finală! Au mai rămas alte trei finale….

de Lucian Dănilă | 24 februarie 2024, 6:34 PM | Sport | Topic special

2

UTA este la doar trei pași de un obiectiv care părea o glumă proastă în urmă cu câteva etapă. Echipa antrenată de Mircea Rednic este la mâna ei pentru a se califica în play-off cu trei etape înainte de finalul campionatului. Mai sunt alte trei finale după victoria uriașă de astăzi, o victorie obținută după un joc ca o finală.

Așa a abordat Mircea Rednic jocul, ca pe o finală. UTA nu s-a năpustit asupra adversarului, nu s-a lăsat dusă de euforie, de valul de încredere pe care s-a cocoțat după victoriile din ultimele etape, cu Sepsi, U sau Voluntari. Echipa arădeană a avut răbdare și chiar a părut în multe momente ale meciului că nu joacă nimic. Prima repriză a fost una ștearsă, una în care probabil miza celor trei puncte și-a pus amprenta.

Fabry și Micovschi funcționau parcă la relanti, Freitas era moale și el și mai greșea și pase. Mihai se limita la un joc la siguranță la mijlocul terenului, iar Luckassen părea că n-are chef de nimic. Singurul din compartimentul ofensiv care a avut ceva de spus a fost Eric Omondi. A fost repriza lui, singurele acțiuni ofensive periculoase pentru poarta lui Zima venind de la jucătorul din Kenya.

Au funcționat excelent, în schimb, toți din compartimentul defensiv. Benga și Stolnik au fost de netrecut în duelurile unu la unu, iar Căpușă și Diogo Rodrigues s-au arătat foarte activi în flancuri.

Petrolul a fost superioară la posesie, la numărul șuturilor pe poartă și pe lângă poartă, chiar și la numărul cartonașelor. Berisha și Ișfan au ratat două bune ocazii pentru „lupi”, asta după ce Luckassen a trimis și el cu capul din centrarea lui Omondi, dar mingea a fost reținută cu ușurință de Zima.

După 40 de minute modeste, perioadă în care UTA era mai preocupată de a închide culoarele spre poarta lui Iacob, același Omondi a dat semnalul unui final de repriză mai fierbinte. Șutul lui Omondi de la 20 de metri părea că va scutura plasa la vonclul porții petroliste, dar Zima a avut o intervenție excelentă.

Tot din piciorul lui Omondi avea să plece și unicul gol al partidei. Kenyanul a executat o lovitură liberă de lângă linia de margine în primul minut adițional al primei părți, Luckassen a plonjat, nu a atins mingea dar a făcut mai dificilă intervenția lui Zima, portarul celor de la Petrolul a respins cu mâna stângă până la Freitas care a trimis cu latul în poartă din careul mic: 1-0! Imediat după verificarea reușitei în camera VAR, centralul Marian Barbu a pus capăt primei reprize.

Golul venit în ultimele secunde ale primului mitan credem că i-au stricat și planurile lui Rednic. Freitas, care a făcut o primă parte modestă, nu mai era de înlocuit pentru că tocmai marcase. Luckassen, inexistent aproape până la gol, a mai primit și el minute de la antrenor.

Repriza a doua a fost una dominată în proporție covârșitoare de Petrolul. Era oarecum normal pentru că era echipa care trebuia să alerge după egalare. În primele zece minute, UTA a mizat pe arma contraatacului și a și ajuns de trei ori în careul advers, dar fie Fabry a centrat prea puternic, fie Micovschi a greșit preluarea, fie Luckassen a luat la țintă câțiva fani din peluză.

După minutul 60, moment al jocului în care la Petrolul au intrat Irobiso și mai ales Gicu Grozav, jocul s-a mutat în treimea arădeană. Grozav încerca la fiecare fază să străpungă barajul defensiv al arădenilor fie printr-o pasă subtilă, fie printr-un șut care să-l surprindă pe Iacob. Portarul Bătrânei Doamne a fost din nou într-o zi mare. A scos șuturile lui Bratu și Grozav, a ieșit foarte bine pe unele centrări la seriile interminabile de cornere ale petroliștilor și a fost singurul din întreaga echipă arădeană care mai reușea să țină de minge în tensiunea din finalul partidei.

UTA putea da lovitura în minutul 86, dar David Andrei a ratat complet lovitura de cap după centrarea perfectă a lui Diogo, deși era singur în fața porții și Zima era bătut… În loc de 2-0 se putea face 1-1 după o fază extrem de fierbinte în careul Bătrânei Doamne, fază care s-a încheiat cu degajarea disperată a lui Căpușă.

uta petrolul

Tensiunea din tribune a fost maximală în minutele de prelungiri mai ales că arbitrul Marian Barbu părea că a uitat să se mai uite la ceas. Izbăvirea a venit abia după aproximativ 8 minute. Trei puncte uriașe pentru UTA, trei puncte care apropie echipa arădeană de play-off.

UTA a acumulat 37 de puncte și a egalat cea mai bună performanță de la revenirea în Superliga. În sezonul 2020-2021, UTA obținea la finalul celor 30 de etape 37 de puncte. Acum a ajuns la această cifră după 27 de etape.

Urmează un joc foarte dificil în Giulești, miercuri de la ora 21 cu Rapid, dar visul continuă… Au mai rămas alte trei finale.

UTA – Petrolul Ploiești 1-0 (1-0)

A marcat: Freitas – min. 45+1.

UTA: Fl. Iacob – Căpușă, Stolnik, Benga, Rodrigues – C. Mihai (76 David), Freitas – Micovschi (76 Ariel Lopez), Fabry (59 Morar), Omondi (90+5 Joao Pedro) – Luckassen (59 Tudorie).

Pe bancă: Kucher – Iurasciuc, Trif, Lopez, Pedro, Vulturar, An. David, Pop, Stanciu, Morar, Tudorie.
    Antrenor: Mircea Rednic

Petrolul: Zima – Dumitriu (76 Radu), Huja, Garutti, Țicu – Jair, Seto (85 Jyry) – Musi (60 Bratu), Hanca (60 Irobiso), Isfan (60 Grozav) – Berisha.

Pe bancă: Eșanu, Bălbărău – Radu, Jyry, Bratu, Grozav, Dumitrache, Paraschiv, Răducan, Irobiso.
    Antrenor: Florin Pârvu

Arbitri: Marian Barbu (Făgăraș) – Raul Ghiciulescu (Lugoj), Stelian Slabu (Brașov). Rezervă: Marius Omuț (Satu Mare)

Camera VAR: Szabolcs Kovacs (Carei), Ioan Corb (Satu Mare)

Observator FRF: Zoltan Szekely (Baia Mare)

Observator LPF: Ioan Mărginean (Alba Iulia)