UTA, victorie cu Vojvodina! Nigerianul Godwin, decisiv la debutul său pentru Bătrâna Doamnă

de Lucian Dănilă | 20 noiembrie 2022, 9:38 PM | Sport | Topic special

0

(foto: arhivă)

Șiria a fost gazda Bătrânei Doamne la mai bine de patru ani distanță de la momentul în care UTA își disputa jocurile de pe teren propriu în localitatea de sub cetate.

Motivele pentru care partida s-a disputat în Podgorie se cunosc. Suprafața de joc de pe Francisc Neuman a fost serios degradată în urma condițiilor atmosferice din ultimele zile, dar și în urma partidei selecționatelor de juniori ale României și Italiei. Mâine seară, România U20 urmează să joace cu Polonia. Problemele legate de suprafața de joc de pe Francisc Neuman sunt și ele foarte cunoscute, gazonul fiind efectiv o bătaie de joc pentru o investiție de peste 3.000.000 de lei…

A fost luată în calcul și varianta arenei Banatul din Sânnicolau Mic, dar aici suprafața de joc arăta mai rău decât cea de la Șiria, iar pe acel teren mai evoluează și echipe de fotbal feminin dar și echipa cartierului.

A plouat la ora jocului cu Vojvodina, iar arădenii, fie că ne referim la cei din Arad, fie la cei din zona Șiriei, nu s-au prea înghesuit, mica tribună fiind plină cam pe jumătate. Am văzut mulți copii și adolescenți care s-au bucurat să-i vadă „acasă” pe Otele, pe Erico sau pe Benga, pe Keșeru, ca să ne referim la cei mai curtați fotbaliști pentru pozele de după meci.

Gyuszi Balint nu a avut la dispoziție mulți jucători din diferite motive. Rareș Pop este selecționat la naționala Under 20, Postolachi se pregătea de meciul cu România, el fiind în lotul Moldovei, Chindriș, Vukcevic, Ademi, Isac, Cascini și Anton sunt accidentați, Cibi și Mociu au evoluat la echipa de juniori, iar Iacob s-a accidentat la încălzire…

Peste acest număr foarte mare de jucători indisponibili, Erico s-a accidentat în primele minute ale partidei. „Cred că e ruptură”, spunea supărat la pauză fotbalistul brazilian. Prima repriză a fost controlată de UTA, dar ocaziile de gol au fost foarte rare la cele două porți. Dacă Vojvodina nu a pus deloc în pericol poarta apărată de Balauru, UTA a ratat o bună ocazie prin Ubbink, dar șutul olandezului în urma unei pase a lui Batha a fost blocat de defensiva sârbilor. UTA a purtat multe acțiuni în bandă, mai ales prin Stahl, foarte activ dar ineficient.

La pauză, Balint a recurs la schimbări, iar cea mai așteptată dintre ele a fost intrarea lui Jojo Godwin, fotbalistul nigerian de 19 ani venit la Arad în urmă cu aproximativ două luni care nu a debutat încă în vreun meci al grupării arădene. În 20 de minute cât a stat pe teren, Jojo a fost decisiv. După ce a șutat pe lângă poartă cu stângul, în minutul 53, Godwin a marcat cu latul piciorului drept după o centrare perfectă a lui Jobello. În minutul 65, Godwin a fost faultat în careu de Traore și Idriz Batha a transformat penalty-ul pentru 2-0. Din păcate, nigerianul de 203 cm s-a accidentat, „în zona sensibilă” – cum avea să spună Gyuszi Balint – și a părăsit terenul, Șteau fiind cel care a revenit în joc.

Finalul partidei a aparținut echipei de pe locul 5 din Serbia, iar Topic a reușit să înscrie golul de onoare cu un șut de la 20 de metri la vinclul porții lui Balauru. Meciul s-a încheiat cu victoria arădenilor, scor 2-1, după o evoluție destul de solidă, dar rămâne problema jucătorilor care s-au accidentat în condițiile în care mai sunt doar două săptămâni până la partida cu Sepsi.

Balauru – Abeid (46. Maxim), Erico (12. Hoxhallari), Benga, Șteau (46. Dobrescu) – Batha, Matei – Stahl, Ubbink (46. Negoescu), Otele (46. Jobello) – Keserü (46. Godwin, 65. Șteau)

Vojvodina: Toroman – Lazarevici, Vitas, Topic, Antonijevic – Milosavlievic, Zukic – Cumic, Simic, Zukic – N. Nicolic. Au mai jucat: Puskic, Traore, Bekovic, Bukinac, Kokanovici, Busnic, U. Nicolic, Popovic, Kovacev, Sukacev, Paunovic. Antrenor: Milan Rastavac

Arbitri: Mircea Ardelean – Casian Băla, Cristian Cășuț