sâmbãtã, 20 aprilie, 2024

UTA și cele două fețe ale sale… Balint așteaptă o reacție după înfrângerea din prelungiri cu Ripensia

de Lucian Dănilă | 25 august 2019, 6:26 PM | Recomandările editorilor | Sport

0

După trei etape euforice, UTA a suferit primul eșec stagional. Nimic nu anunța asta, dar este o competiție sportivă, una parcă mai echilibrată ca niciodată, și lupta pentru victoria finală va fi lungă, grea și necesită foarte multe sacrificii.

Chiar nimic nu anunța acest eșec, nici măcar victoria din primaa etapă a Ripensiei pe terenul celor de la FC Argeș. Mulți au pus acel succes pe seama a două execuții fantastice reușite de galben-roșii din Banat. Ca valoare a lotului, UTA este net superioară timișorenilor, dar exista un aspect la care lucrurile erau echilibrate: banca tehnică. UTA pare că și-a găsit antrenorul potrivit, unul acceptat cu brațele deschise de toți cei care simt pentru UTA, Gyuszi Balint. A demonstrat prin tot ceea ce a făcut până acum de la sosirea sa la Arad că este ambițios, priceput, docil și cu foame de performanțe. O spun și acum, la înfrângere, la fel cum am făcut-o după meciul cu Petrolul. Însă pe banca celor de la Ripensia este Alexandru Pelici. Nu este unul dintre marii antrenori ai României, dar este acel gen de antrenor care construiește în liniște echipe. Nu seamănă deloc cu Balint ca stil, nici ca discurs și nici fizic, dar are o vastă experiență la acest nivel, Pelici fiind cel care în urmă cu un an și trei luni promova alături de Hermanstadt pe prima scenă.

Au trecut patru etape, iar ceea ce am văzut la UTA a fost încurajator pentru a spera că în vara viitoare ne vom bucura în grup la Arad. Dar am observat două fețe ale acestei echipe: fața de „acasă” și fața de „deplasare”, abordarea diferită a acestora jocuri. Dacă pe teren propriu UTA își domină adversarii indiferent de nume, face posesie destul de bună și costruiește mult între linii, aproape de careul advers, în deplasările de la Ploiești și de la Timișoara am văzut o grupare arădeană jucând „la așteptare”, chiar la ciupeală uneori. Dacă la Ploiești am avut noroc ca gazdele, care au pus o presiune foarte mare pe defensiva arădeană, să rateze mult, la Timișoara scenariul a fost același doar până la un punct, la acel punct la care ne-a durut cel mai tare, adică la finalul partidei.

Există o similitudine și cu jocul de la Ploiești. A început într-o viteză mai redusă, ritmul a crescut apoi constant, Staicu a ratat o ocazie mare pentru „Ripi”, apoi Lorenzi alta pentru UTA, dar la vestiare s-a intrat cu avantajul de 1-0 al arădenilor prin reușita lui Ursu din finalul reprizei cu un lob de… fotbalist. Ca și la Ploiești, UTA nu a forțat golul al doilea și aștepta parcă să i se ofere această ocazie doar pe contre, jucând la conservare, la așteptarea unei oportunități.

ripensia 3

După minutul 60, Ripensia a apăsat tot mai tare pe accelerație și chiar a ratat două ocazii imense: un penalty apărat de Iacob la execuția Toma, după un henț al lui Bogdan Stancu, dar și o ocazie de singur cu Iacob al lui Voinea. Zaluschi, jucătorul care cu cinci-șase ani în urmă își crăpa capul pentru UTA, a mai tras un semnal de alarmă pentru sistemul de siguranță al defensivei arădene, dar în lupta Pelici – Balint singurul care a făcut o schimbare a fost primul: Voinea, la pauză, în locul lui Staicu. Apoi amândoi au întârziat modificările. Tot Pelici avea să mute prin Stoi în locul lui Apro, iar Balint a răspuns cu Buștea în locul lui Cipri Rus. Nu aș putea spune că Balint a mutat defensiv, dar a schimbat totuși un atacant cu un mijlocaș, fie el și ofensiv. Pelici a mai mutat o dată cu Fotescu în locul lui Popovici, la care Balint a răspuns cu Oroian în locul lui Ursu. Îmi place mult Oroian, dar pe fondul unei presiuni a Ripensiei spre careul arădean, este posibil ca de data aceasta Balint să fi greșit în alegerea făcută. Probabil trebuia un jucător mai puternic, dar Gyuszi a preferat ca în locul lui Ursu să trimită tot unul pe stilul acestuia, rapid și tehnic, însă fără forță.

Era minutul 87, perioadă a jocului după care UTA nea obișnuit să marcheze atât la Ploiești cât și acasă cu Csikszereda. De fiecare dată câte două goluri. Acum ne mulțumeam și fără goluri în ideea în care nu primeam. UTA se apropia cu pași repezi de a patra victorie consecutivă și al patrulea joc fără gol primit.

UTA a fost în cele din urmă nu doar egalată, ci chiar răpusă de Zaluschi, cel care, așa cum spuneam și mai sus, în urmă cu ani de zile s-a ales cu o fractură craniană când evolua în tricoul Bătrânei Doamne. În minutul 87 a centrat perfect pentru Voinea și atacantul intrat la pauză a egalat, iar în minutele de prelungiri, un alt nou-intrat, Fotescu, a fost faultat de Melinte în careu și Zaluschi l-a învins pe Iacob din penalty.

E clar că Balint nu s-ar fi mulțumit nici cu egalul. La 1-1, în ultimele minute, acesta a încercat să dea lovitura prin introducerea nou-sositului Alexandru Ioniță în locul lui Miculescu. Nu a mai fost, însă, ziua aceea. Dimpotrivă, a fost ziua în care UTA a fost sortită să piardă prin două goluri încasate în finalul unui joc în care a condus aproape o repriză întreagă.

UTA merge mai departe și Balint așteaptă o reacție la jocul, despre care el spune că va fi complicat, cu cei de la Snagov, echipă care nu a acumulat nici un punct.

UTA coboară pe poziția a treia, dar riscă să ajungă pe locul 4 dacă Mioveni va învinge pe FC Argeș. Este o înfrângere, vor urma și altele, dar fanii sunt convinși că echipa va fi tot mai puternică de la o etapă la alta. Printre altele, nu că am căuta similitudini, Universitatea Cluj a pierdut din nou, a treia înfrângere în patru jocuri: 0-2 cu Gloria Buzău, echipă care a acumulat maximum de puncte, la fel ca și Turris Turnu Măgurele.

La Timișoara au fost și momente cu încărcătură emoțională. Primul ar fi legat de mesajul galeriei pentru Zsolt Torok, alpinistul arădean care a fost găsit mort în Munții Făgăraș chiar în timp ce UTA juca meciul cu Csikszereda. Puteți vedea mesajul în inserarea de mai jos.

ripensia 2

Al doilea moment a fost mesajul fanilor arădeni către echipă. Deși UTA a părăsit terenul învinsă, cei aproape 300 de arădeni prezenți la meci au aplaudat frenetic, asigurând echipa și staff-ul de sprijinul lor în bătăliile care urmează.

Ripensia – UTA Arad 2-1 (0-1)

Voinea 87, Zaluschi 93 – 11m / Ursu 45

Ripensia: Păduraru – C. Lungu, Apro (72, Stoi), Hecsko, C. Toma (cpt.) – T. Călin, Tudorache – Al. Popovici (79, Fotescu), Zaluschi, Chera – M. Staicu (46, Voinea). Antrenor: Alexandru Pelici

UTA: Fl. Iacob – Tomozei, Melinte, Fl. Ilie, Bg. Stancu – Miculescu (90, Ioniţă), Hrezdac, Lorenzi, O. Ursu (83, Oroian) – C. Rus (cpt., 74 Bustea), Buhăcianu. Antrenor: Gyuszi Balint

ripensia 4

Alexandru Pelici – antrenor Ripensia: „Vreau să-mi felicit băieţii pentru ce au făcut azi. Consider că este o victorie meritată. Ştiam că o să avem un joc dificil în compania UTA-ei. Care, am spus-o, nu are nevoie de nicio prezentare, jucători valoroşi. Chiar dacă am fost conduşi la pauză, poate nemeritat, era echitabil un rezultat de egalitate după prima repriză. A doua repriză cred că meritam această victorie, ocazii clare, am mai avut un penalty, încă două-trei situaţii din faţa porţii şi relaţii de unu contra unu cu portarul advers. Una peste alta e bine că s-a terminat cu bine. Îmi felicit toţi jucătorii. Voinea şi Stoi au intrat foarte bine. Primii doi au intrat foarte bine, primul a înscris, al doilea a scos al doilea penalty. E linia pe care ar trebui să mergem, şi abordare al fiecare meci, nu avem nume mari, individualităţi, şi trebuie să ne batem pentru fiecare meci. În momentele grele poate avem parte şi de puţină şansă atunci când dai totul şi eşti corect cu fotbalul şi cu colegii tăi. Nu în ultimul rând aş vrea să-l felicit pe Zaluschi. E un jucător care s-a transformat, cel puţin în acest început de campionat este ceea ce trebuie. Ce e nevoie şi e unul dintre liderii echipei. Bravo lui şi pentru tot ceea ce face”.

Gyuszi Balint – antrenor UTA: „Cred că a fost o victorie meritată a Ripensiei. Îl felicit pe Alexandru Pelici că a pregătit foarte bine jocul. Chiar și așa, spun cu toată responsabilitatea că ne-am bătut singuri, pentru că am fost surprinși exact pe lucrurile pe care le-am am analizat, le-am antrenat și am urmărit imagini video. Știam că sunt periculoși pe flanc și cel puțin a doua repriză ne-au pus foarte mari probleme. Din păcate e o lecție destul de dură pentru noi, cred că au fost unii jucători care s-au îmbătat prea repede cu precedentele succese. Revenim cu picioarele pe pământ și abordăm meciul de săptămâna viitoare cu seriozitate, pentru că trebuie să reacționăm. Avem marți meci de Cupă, nu vine într-un moment foarte bun pentru noi, după care e un meci foarte complicat împotriva Sportului Snagov. Este o săptămână complicată și aștept reacții din partea băieților. Am jucători cu experiență, trebuia să gestionăm altfel a doua repriză, să absorbim puțin altfel momentele de presiune pe care ni le-a pus Ripensia”.