duminicã, 28 aprilie, 2024

UTA l-a pierdut pe Luckassen pentru meciurile cu Farul și Universitatea Craiova

de Lucian Dănilă | 11 decembrie 2023, 6:04 PM | Sport

3

Așa cum ne așteptam încă de la înlocuirea sa cu Cooper la meciul pierdut de gruparea arădeană la Iași, Kevin Luckassen nu va mai evolua în acest an calendaristic.

Atacantul olandez a părăsit terenul la Iași după ce a simțit o înțepătură la mușchi în zona coapsei. A fost înlocuit cu Godberg Cooper încă din minutul 12 și UTA avea să piardă partida cu 1-0. Luckassen s-a accidentat la o fază în care a faultat în atac și, probabil, nefiind încă sută la sută pregătit fizic, coroborat și cu frigul de la ora meciului, mușchiul i-a cedat.

În urma examinării sale medicale, Luckassen a aflat că are o ruptură musculară în zona coapsei și necesită trei-patru săptămâni de pauză. Astfel, el va rata meciurile cu Farul și cu Universitatea Craiova, ultimele pe care le mai joacă UTA în acest an calendaristic.

De când a semnat cu UTA, Kevin Luckassen a marcat două goluri, cu Rapid și Hermannstadt, și a pasat decisiv la golul lui Micovschi de la Craiova. Mircea Rednic spunea despre el că în cazul în care va contribui la zece goluri în acest sezon, i se va dubla contractul.

Rednic: „Este vorba și de calitatea jucătorilor din atac, s-au precipitat…”