joi, 2 mai, 2024

UTA a văzut vișiniu înainte de meciul cu CFR și a trecut de Dumbrăvița într-un amical la Sânnicolau Mic

de Lucian Dănilă | 21 noiembrie 2023, 6:45 PM | Sport

0

UTA a văzut vișiniu înainte de meciul din Superliga cu CFR Cluj, Dumbrăvița venind la Sânnicolau Mic pentru un amical în care a purtat echipament vișiniu, precum cel al echipei din Gruia. Condusă printr-un gol al arădeanului Mercioiu, Bătrâna Doamnă a reacționat imediat și a câștigat „la două diferență”.

Rednic a trimis în teren o formulă experimentală, cu jucători care nu prea intră în planurile sale pentru primul unsprezece la partidele din campionat. Astfel, încă din start a fost pe teren Leidsman, jucător scos de pe lista LPF, dar și Markov, Holst sau Carp, jucători care nu au prea prins minute în ultimele săptămâni. Marku a fost folosit ca fundaș stânga după dezastrul creat de Dumitrașcu în acea zonă la meciul cu Oțelul, în timp ce dintre jucători folosiți în ultima vreme doar Căpușă, Stahl și amintitul Dumitrașcu erau în teren. Kucher a avut și el șansa să mai apere, ultimul său meci fiind cel din cupă cu Craiova, Benga a revenit după accidentare, iar Cooper a avut șansa să arate că merită, din nou, un tricou de titular. Nu prea a profitat niciunul dintre cei amintiți de șansa pe care au primit-o astăzi, în această formulă UTA fiind o echipă care probabil ar trebui să lupte din greu pentru a prinde play-off-ul la liga secundă. Prima repriză s-a încheiat 0-0, arădenii având doar două ocazii mai mari prin Cooper al cărui șut spre vinclu a fost respins cu o paradă excepțională de Toroc, și a mai fost acea ratare cu capul de lângă bară a lui Marku. Dumbrăvița a răspuns doar cu un șut din afara careului respins în corner de Kucher.

Jocul s-a dinamizat după pauză. Luckassen a părut mult mai „viu” decât Cooper și Leidsman, Micovschi și tânărul Andrei David au fost și ei foarte activi, iar Ahmet Ekmekci a intrat și el cu o energie bună.

Contrar cursului jocului, Mercioiu – jucător împrumutat de UTA la Dumbrăvița – a deschis scorul pentru oaspeți în minutul 55, atacantul echipei din Banat plecând foarte bine la limita offside-ului și din poziție de singur cu portarul Kucher a trimis cu calm pe lângă acesta.

Doar un minut a durat bucuria oaspeților pentru că Salhi – fost jucător la Lipova – l-a faultat pe Luckassen în careu și arbitrul Darius Leah a arătat fără ezitare punctul cu var. Freitas a marcat cu siguranță pentru 1-1, iar la următoarea fază, același Salhi a greșit în fața lui Luckassen, atacantul Bătrânei Doamne l-a găsit apoi liber în fața porții pe Leidsman și neerlandezul a marcat din careul mic pentru 2-1. Astfel, UTA a întors scorul în doar trei minute și continua să pună presiune pe careul Dumbrăviței prin acțiunile create de Micovschi și Andrei David. Micovschi a și nimerit bara în urma unei lovituri libere, după care și Ekmekci a avut o șansă bună, dar șutul său din colțul careului a ocolit poarta oaspeților.

În singurul amical disputat în această perioadă de întrerupere a campionatului, UTA a învins-o pe CSC Dumbrăvița cu 3-1 pe terenul „Banatul” din Sânnicolau Mic.

Luckassen, după ce a contribuit la primele două goluri, avea să înscrie și el cu trei minute înainte de final pentru 3-1, atacantul grupării arădene reușind să-l învingă pe Trifon cu o lovitură de cap după un corner executat de Micovschi.

Mircea Rednic l-a reintrodus în circuitul jocurilor și pe grecul Stefanos Stroungis, acesta revenind după ce a stat departe de gazon mai bine de două luni din cauza problemelor cardiace.

UTA joacă pe terenul formației CFR Cluj sâmbătă de la ora 20:30.

„Suntem fericiți că am reușit să câștigăm, chiar dacă a fost terenul destul de greu, pentru că vremea ușor-ușor începe să ne pună probleme. A fost un joc amical, un meci de pregătire, sperăm să mergem încrezători la CFR, să obținem punct sau puncte. Au fost foarte multe lucruri pozitive, ne bucurăm că am reușit să dăm trei goluri, mă bucur pentru Ahmet Ekmekci că a jucat bine, mă bucur pentru Andrei David, mă bucur pentru Kevin Luckassen că a reușit să marcheze. A revenit şi Stefanos Stroungis și ne bucurăm cu toţii pentru el. Vucenovic şi Ofosu au avut probleme medicale, pe Conte l-am menajat, la fel ca și pe Diogo Rodrigues. Nu am riscat nici cu Marcelo Freitas, de aia l-am și scos mai repede. Sperăm ca la ora meciului să nu fie niciun fel de probleme. A fost destul de apăsătoare atmosfera în primele zile după meciul cu Oțelul, dar ușor-ușor, sper ca băieții să fi înțeles dușul rece pe care l-am trăit la acel meci. Sperăm să facem un meci bun la CFR” a declarat antrenorul secund al Bătrânei Doamne, Sorin Rădoi.

UTA – Dumbrăvița 3-1 (0-0)

UTA: Kucher (85 L. Roșu) – Capușă (46 Roganovic), Benga (46 Stolnik), Markov (70 Stroungis), Marku (46 A. David) – Stahl (46 Micovschi), Holst (46 Freitas, 70 Ekmekci), Carp, Dumitrașcu – Leidsman, Cooper (46 Luckassen). Antrenor: Mircea Rednic

Dumbrăvița: P. Toroc (65 Trifon) – Sofran (31 Plokhotnyuk, 65 Țieranu), Moțiu (50 Gîsă), Salhi (65 Gladun), Ghinescu (65 Lalic) – Ristin (22 Mercioiu, 65 Zurbagiu) – B. Nortey (65 Amariei), Olaru (65 Zaluschi), Cibi (65 A. Toroc), Martinov (65 Tănase) – Tismonar (65 Paulevici). Antrenor: Cosmin Stan

Arbitri: Darius Leah – Alina Mihoc, Nicoleta Șușcă