joi, 25 aprilie, 2024

UTA a urcat pe locul 10, dar a pierdut practic orice șansă pentru barajul de Europa

de Lucian Dănilă | 25 aprilie 2022, 7:39 PM | Sport

0

UTA a revenit pe poziția a 10-a (locul 4 din play-out) după victoria în fața Chindiei. Prin victoria de sâmbătă, echipa antrenată de Ionuț Badea a trecut de CS Mioveni, dar și de FC U Craiova.

FC U Craiova a pierdut în această după amiază jocul de la Botoșani, scor 2-1 pentru moldoveni, după un meci cu două cartonașe roșii, câte unul de fiecare parte. Dican a deschis scorul pentru gazde în minutul 39, dar Compagno a egalat în minutul 55. Dava i-a readus pe elevii lui Croitoru în avantaj, în minutul 66, iar patru minute mai târziu, Jaja de la Botoșani a fost eliminat pentru cel de-al doilea cartonaș galben.

Echilibrul numeric a revenit în minutele de prelungiri, atunci când a fost eliminat și Diallo de la olteni.

Prin această victorie, Botoșani a urcat pe locul 8, depășind pe Sepsi. UTA este pe locul 10, cu 29 de puncte, la 6 puncte distanță de Botoșani. Practic, UTA nu mai are șanse la un loc pentru barajul de Europa, în condițiile în care Botoșani mai are de jucat cu Dinamo, Mioveni și cu deja retrogradata Academica Clinceni. În cazul egalității de puncte, Botoșani este echipa mai bine clasată decât UTA în campionatul regulat și stă mai bine și la meciurile directe prin victoria cu 1-0 din play-out.

În cele trei etape care au mai rămas, UTA va lupta pentru a își menține locul 4 din play-out, fiind greu de crezut că o mai poate depăși chiar și pe Sepsi.

În ceea ce privește partea de jos a ierarhiei, Gaz Metan și Clinceni sunt deja retrogradate, Dinamo va ocupa antepenultima poziție, iar Chindia are șanse minime să mai evite barajul pentru retrogradare, fiind la 6 puncte în spatele celor de la Mioveni. Chindia mai are de jucat în ultimele trei etape cu Sepsi, Rapid și Gaz Metan.