joi, 6 august, 2026

Special Arad Logo

    UTA a ratat transferul lui Raul Bălbărău și este aproape de portarul naționalei Capului Verde, rezerva lui Vozinha

    de Lucian Dănilă | 6 august 2026, 2:56 PM | Sport | Recomandările editorilor

    0

    UTA este foarte aproape să își rezolve una dintre problemele importante din acest început de sezon, cea a postului de portar. După ce transferul lui Raul Bălbărău a căzut, gruparea arădeană s-a reorientat rapid și negociază aducerea lui Marcio Rosa, goalkeeper convocat în lotul Capului Verde pentru Campionatul Mondial din 2026.

    Bălbărău, fost portar la Steaua și Petrolul, a fost aproape de un acord cu formația arădeană la începutul lunii iulie. Mutarea era însă condiționată de despărțirea clubului arădean de Arpad Tordai, lucru care nu s-a mai întâmplat. Deși i s-a propus rezilierea contractului, Tordai a refuzat, astfel că a rămas în lotul pregătit de Adrian Mihalcea.

    Între timp, Raul Bălbărău a semnat cu echipa din prima ligă din Israel, Bnei Sachnin.

    În contextul în care Andrei Gorcea traversează o lipsă de formă care s-a văzut și la meciul cu Oțelul dar ți în deplasarea de la Voluntari, iar evoluțiile sale au fost contestate, Tordai ar putea reveni între buturi chiar la partida de mâine de la ora 21:00 cu Rapid.

    Antrenorul Adrian Mihalcea a transmis însă că are în continuare încredere în portarii săi și că decizia privind titularul va fi luată înaintea meciului.

    „Îl voi apăra în continuare nu doar pe Gorcea ci și pe alții, în acest început de campionat suntem mai mulți datori. Explicații sau alibiuri aș putea să găsesc, aș putea să le spun, aș putea să mă apăr, dar nu este cazul. Face parte din joc, face parte din viața unui sportiv și nu ne rămâne nouă, ca staff, să-i ajutăm pe toți. E clar că lucrurile nu merg foarte ok, dar nu ne-am pierdut încrederea în jucători. Unii dintre ei trec prin perioade mai puțin faste, iar noi trebuie să-i ajutăm să redevină jucătorii pe care i-am antrenat și anul trecut. În situații neplăcute sau la limită, noi, antrenorii, trebuie să găsim soluții, să gestionăm aceste situații. Cu siguranță unul dintre cei doi va apăra. Mai sunt două zile, nici nu stau să mă încarc foarte mult, vreau să găsesc toate punctele pozitive și negative ale celor doi și cel care va apăra va avea toată susținerea noastră, așa cum de fapt o au toți în acest început de campionat”, a declarat tehnicianul UTA-ei.

    Marcio Rosa, aproape de un transfer la Arad

    Potrivit informațiilor apărute în ProSport, conducerea „Bătrânei Doamne” este foarte aproape de a-l transfera pe Marcio Salomao Brazao da Rosa, portar în vârstă de 29 de ani, ultima dată legitimat la Montana, în Bulgaria.

    De-a lungul carierei, acesta a mai evoluat pentru Chaves, Montalegre, Cova da Piedade, Vilafranquense și Anadia, acumulând experiență în special în fotbalul portughez.

    Internațional din Capul Verde, Marcio Rosa este cotat la 350.000 de euro și a apărat atât pentru reprezentativa U20, cât și pentru prima selecționată. Debutul la echipa națională de seniori a venit în vara anului 2018, într-un meci amical disputat împotriva Andorrei.

    În primăvara acestui an, selecționerul Bubista l-a inclus în lotul Capului Verde pentru Campionatul Mondial din 2026. Africanii au avut un parcurs remarcabil la turneul final, ajungând până în șaisprezecimi, unde au fost eliminați de Argentina, scor 3-2. Dacă negocierile se vor încheia cu succes, Marcio Rosa ar urma să devină noul portar al UTA-ei și să întărească un post care a ridicat numeroase semne de întrebare în startul actualului sezon.

    clasament 1

    Urmărește Special Arad și pe Google News, Twitter, LinkedIn și Instagram!

    Distribuie articolul

    Comments are closed.