Un polițist de la Ordine Publică din IPJ Arad se afla în dreapta șoferului austriac drogat. Conducerea IPJ Arad a demarat cercetări





Un polițist de la Ordine Publică din IPJ Arad se afla în dreapta șoferului austriac drogat. După cum se știe deja, un om de afaceri, cetățean austriac, care se afla la volanul unei mașini McLaren cu numere false a fost oprit de polițiștii arădeni azi noapte în jurul orei 23:00. În urma testării cu aparatul DrugTest șoferul a „ieșit” pozitiv la consumul de cocaină.
După cum am mai menționat, bolidul nu a fost verificat de către vameșii punctului de frontieră de la Nădlac, purtătorul de cuvânt al Serviciului Teritorial al Poliției de Frontieră Arad, inspector principal Alexandru Dincă declarând pentru Special Arad că:
„În momentul de față se efectuează verificări cu privire la situația mijlocului de transport, urmând ca la finalizarea acestora să revenim cu detalii”.
Lucrurile nu se opresc aici fiindcă într-un comunicat remis de către conducerea IPJ Arad, ni se aruncă „bomba”. Se recunoaște oficial faptul (noi documentam deja…) că în dreapta pasagerului drogat se afla un polițist.
Conform surselor noastre este vorba de D. Baciș, încadrat la Ordine Publică și se pare că acesta s-ar fi întâlnit cu omul de afaceri într-un club sau s-ar fi îndreptat spre un club de fițe din Timișoara. Menționăm că polițistul se afla în timpul liber, însă IPJ Arad a transmis că vor face cercetări prin Compartimentul de Control Intern:
„Având în vedere prezența în calitate de pasager a unui polițist, alături de șoferul austriac, depistat de polițiștii Biroului Rutier la data de 2 martie a.c., în jurul orei 22.58, în timp ce conducea un autoturism neînmatriculat, cu număr de înmatriculare fals și posibil sub influența substanțelor psihoactive, Compartimentul Relații Publice din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Arad este abilitat să comunice următoarele: Conducerea Inspectoratului de Poliție Județean Arad a dispus efectuarea de verificări, prin Compartimentul Control Intern, în vederea stabilirii stării de fapt și luării măsurilor legale.”
Din informațiile pe care le avem, polițistul nu a fost testat cu aparatul DrugTest.
Conducerea IPJ Arad va verifica dacă polițistul se afla în calitate de prieten cu șoferul sau „ocrotitor” al acestuia….
Comentariile portalului
Ramane de vazut ce va fi dupa instalare, dezastrul e iminent oricum, vom vedea cum se potriveste guvernarea unei tari cu administrarea unui oras sau judet dar cat timp accepta( (...)
Falcă e mult mai mult decât bolojan Uitați vă la Cum arată Aradul față de Oradea de ce nu este pomenit și numele acestui ctitor de Arad el (...)
Să ne ferească Dumnezeu că acest imbecil să ajungă prim ministru să nu i dați prostului puterea că s a văzut cât de Răzbunător este