Transport gratuit pentru pacienții oncologici din Arad care merg la Timișoara la tratament, la OncoHelp





Pentru pacienții din Arad și localitățile limitrofe, Asociația OncoHelp – Centrul de Oncologie OncoHelp a pus la dispoziție un microbuz care preia pacienții dintr-o locație din zona centrală a orașului, iar după tratament, îi transportă înapoi.
Printre efectele secundare pe care le pot avea pacienții care urmează ședințe de radioterapie se numără oboseala, senzația de greață, vărsături, dificultăți de concentrare, astfel că acestora nu li se recomandă sa se urce la volan, după tratament.
Deocamdată, transportul este asigurat cu un microbuz cu 20 locuri, închiriat de la un partener OncoHelp, care face acest traseu de luni până vineri. În funcție de numărul celor care au nevoie de transport, se are în vedere dezvoltarea acestui proiect, fie prin închirierea unui alt mijloc de transport cu mai multe locuri, fie prin stabilirea unor noi trasee.
Sursa: opiniatimisoarei.ro.
• Citește și: Femeile din România care suferă de o formă agresivă de cancer de sân au de acum un nou tratament · Special Arad
Comentariile portalului
RomaniaFilm iar deraiezi. Nu am susținut niciun plăvan și niciun covrigar. Spre deosebire de tine , care ești un fanatic susținător al tripletei Piticul Diliu-Golanul-Javrila Nu (...)
Doar pare. Puteți fi ceva mai precis? Ce "cstastrofă care urmează" susțin eu? Cât despre presupunerea dvs. potrivit căreia aș vrea să "mă dau bine" pe (...)
Violenta verbala nu e cu mult sub cea fizica si faptul ca jigniti 100% din cei 47% de votanti non-Nicusor spune si asta multe d-le Marginean, recte "Să se uite cine sunt (...)