duminicã, 28 aprilie, 2024

Tot mai mici în rugbiul autohton. CSU Arad a retrogradat din Grupa Elită la rugby în șapte

de Dan Lazăr | 29 octombrie 2023, 9:33 AM | Sport | Știri Arad

0

Sâmbătă, la Iași, respectiv București, s-a disputat ultima etapă a Campionatului Național de Rugby 7s seniori, Turneu Elită și Promovare, echipa din Arad ocupând penultimul loc în ierarhia primului eșalon.

Campioana României la rugby 7s seniori este CSU Elbi Cluj care a terminat pe primul loc la finalul celor trei turnee. Pe podium au urcat CSM Constanța și CS Rapid. Ardelenii au terminat pe locul secund etapa de la Iași, câștigată de CSM Constanța care s-a impus în finală, însă punctajul cumulat în cele două etape i-au menținut pe prima poziție.

Turneul Promovare a fost câștigat de CSM Galați, urmată de RC Bârlad, cele două urmând să promoveze în Elită, locul 3 al podiumului fiind ocupat de CSU Alba Iulia. În etapa de astăzi, de la București, s-a impus RC Bârlad care a învins în finală pe CSM Galați.

Ocupantele ultimelor două locuri din Elită, CSU Arad și RC Grivița vor evolua în sezonul următor în Promovare.

Reamintim că de mai multe sezoane, Aradul a renunțat la rugbiul în XV.