duminicã, 25 februarie, 2024

Special Arad Logo

    „Succession” şi „The Bear”, marii câștigători ai celei de-a 75-a ediții a Premiilor Emmy

    de - | 16 ianuarie 2024, 9:32 AM | Pop Culture

    0

    Gala celei de-a 75-a ediții a Premiilor Emmy a avut loc luni, 15 ianuarie, seara, la Los Angeles, iar marii câștigători au fost anunțați de prezentatorul Anthony Anderson. Două seriale au fost la egalitate, pe prima poziție, cu șase „victorii”, scrie Newsweek.

    „Succession” a fost desemnat cel mai bun serial dramă la cea de-a 75-a ediție a Galei Premiilor Emmy Primetime. „The Bear” a primit trofeul pentru cel mai bun serial comedie, iar „Beef” a fost aleasă cea mai bună mini serie TV.

    Serialele „Succession” şi „The Bear” au fost la egalitate, cu şase victorii, „Beef” a cucerit cinci trofee.

    La categoriile interpretare, actorii Ayo Edebiri, Jennifer Coolidge, Matthew Macfadyen, Quinta Brunson, Jeremy Allen White, Niecy Nash-Betts, Ebon Moss-Bachrach, Ali Wong, Steven Yeun, Sarah Snook şi Kieran Culkin au cucerit trofeele.

    Lista câștigătorilor

    Cel mai bun serial dramă: „Andor”, „Better Call Saul”, „The Crown”, „House of the Dragon”, „The Last of Us”, „Succession” (câştigător), „The White Lotus”, „Yellowjackets”

    Cel mai bun serial comedie: „Abbott Elementary”, „Barry”, „The Bear” (câştigător), „Jury: Duty”, „The Marvelous Mrs. Maisel”, „Only Murders in the Building”, „Ted Lasso”, „Wednesday”

    Cea mai bună mini serie TV: „Beef” (câştigător), „Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story”, „Daisy Jones & the Six”, „Fleishman Is in Trouble”, „Obi-Wan Kenobi”

    Cel mai bun actor într-un serial dramă: Jeff Bridges – „The Old Man”, Brian Cox – „Succession”, Kieran Culkin – „Succession” (câştigător), Bob Odenkirk – „Better Call Saul”, Pedro Pascal – „The Last of Us”, Jeremy Strong – „Succession”

    Cea mai bună actriţă într-un serial dramă: Sharon Horgan – „Bad Sisters”, Melanie Lynskey – „Yellowjackets”, Elisabeth Moss – „The Handmaid’s Tale”, Bella Ramsey – „The Last of Us”, Keri Russell – „The Diplomat”, Sarah Snook – „Succession” (câştigător)

    Cel mai bun actor într-un serial comedie: Bill Hader, -„Barry”, Jason Segel – „Shrinking”, Martin Short – „Only Murders In The Building”, Jason Sudeikis – „Ted Lasso”, Jeremy Allen White – „The Bear” (câştigător)

    Cea mai bună actriţă într-un serial comedie: Christina Applegate – „Dead To Me”, Rachel Brosnahan – „The Marvelous Mrs. Maisel”, Quinta Brunson – „Abbott Elementary” (câştigător), Natasha Lyonne – „Poker Face”, Jenna Ortega – „Wednesday”

    Cel mai bun actor în rol secundar într-un serial dramă: F. Murray Abraham – „The White Lotus”, Nicholas Braun – „Succession”, Michael Imperioli – „The White Lotus”, Theo James – „The White Lotus”, Matthew Macfadyen -„Succession” (câştigător), Alan Ruck – „Succession”, Will Sharpe – „The White Lotus”, Alexander Skarsgard – „Succession”

    Cea mai bună actriţă în rol secundar într-un serial dramăJennifer Coolidge – „The White Lotus” (câştigător), Elizabeth Debicki – „The Crown”, Meghann Fahy – „The White Lotus”, Sabrina Impacciatore – „The White Lotus”, Aubrey Plaza – „The White Lotus”, Rhea Seehorn – „Better Call Saul”, J. Smith-Cameron – „Succession”, Simona Tabasco – „The White Lotus”

    Cel mai bun actor în rol secundar într-un serial comedie: Anthony Carrigan – „Barry”, Phil Dunster – „Ted Lasso”, Brett Goldstein – „Ted Lasso”, James Marsden – „Jury: Duty”, Ebon Moss-Bachrach – „The Bear” (câştigător), Tyler James Williams – „Abbott Elementary”, Henry Winkler – „‘Barry”

    Cea mai bună actriţă în rol secundar într-un serial comedie: Alex Borstein – „The Marvelous Mrs. Maisel”, Ayo Edebiri – „The Bear” (câştigător), Janelle James – „Abbott Elementary”, Sheryl Lee Ralph – „Abbott Elementary”, Juno Temple – „Ted Lasso”, Hannah Waddingham – „Ted Lasso”, Jessica Williams – „Shrinking”

    Cel mai bun actor într-o mini serie: Kumail Nanjiani – „Welcome to Chippendales”, Taron Egerton – „Black Bird”, Evan Peters – „Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story”, Steven Yeun – „Beef” (câştigător), Michael Shannon – „George & Tammy”, Daniel Radcliffe – „Weird: The Al Yankovic Story”

    Cea mai bună actriţă într-o mini serie: Jessica Chastain – „George & Tammy”, Ali Wong – „Beef” (câştigător), Lizzy Caplan – „Fleishman Is in Trouble”, Dominique Fishback – „Swarm”, Riley Keough – „‘Daisy Jones & the Six”, Kathryn Hahn – „Tiny Beautiful Things”

    Cel mai bun actor în rol secundar într-o mini serie: Murray Bartlett – „Welcome to Chippendales”, Paul Walter Hauser – “Black Bird” (câştigător), Richard Jenkins – „Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story”, Joseph Lee – „Beef”, Ray Liotta – „Black Bird”, Young Mazino – “Beef”, Jesse Plemons – „Love & Death”

    Urmărește Special Arad și pe Google News, Twitter, LinkedIn și Instagram!

    Distribuie articolul

    Scrie un comentariu

    4 + 1 =

    Redacția Special Arad își rezervă dreptul de a selecta și a modera comentariile în funcție de relevanța lor față de subiect. Comentariile care nu fac referire la subiectul prezentat nu vor fi aprobate. De asemenea, răspunderea juridică aparține autorului comentariului.