marþi, 19 martie, 2024

Update Spectacol între valuri: AMEFA Arad vs. Rapid 10-8!

de Dan Lazăr | 17 noiembrie 2019, 12:28 AM | Recomandările editorilor | Sport

0

Poloiștii de la AMEFA Arad au reușit a treia victorie din tot atâtea partide susținute în grupa valorică 5-8 a Superligii Naționale de polo pe apă, trecând, sâmbătă seara, de Rapid București, scor 10-8 (3-4 la pauza mare).
    Partida din noul bazin de polo din Subcetate a început în nota de dominare a bucureștenilor, care au încheiat prima repriză în avantaj: 2-0. Două bări au prefațat revenirea arădenilor, care până la pauza mare s-au apropiat la un gol (3-4) de adversari. Încurajați de cei 150 de spectatori, AMEFA a preluat conducerea pe tabela de marcaj (7-6), desprinzându-se apoi la 9-7 și 10-8, pentru un succes muncit și meritat.

74217846 2728988273835450 7321512002235400192 n

Schill, golgeterul AMEFA

Antrenorul Cristian Cosma s-a bazat pe: Cătălin Hodăgeu, Antonio Faragău Toth, Alex Băltean 2 goluri, Roland Furj, Mihnea Chioveanu 2, Tudor Barbur, Sergiu Palotaș 1, Claudiu Grama 2, Peter Nagy, Șerban Mureșan, George Maier, Mircea Samuilă, Horațiu Mureșan, Darian Luncan și Cristian Schill 3.
    Rapidul lui Silviu Ceobanu a marcat prin: Adrian Enescu 1, Andrei Batin 1, Vlad Vasile 1, Vlad Dombracev 3, Adrian Stan 1 și Gheorghe Gavriș 1.
    În alte rezultate din weekend: Steaua vs. CSM Oradea 10-9 și 11-7, Dinamo vs. Corona Brașov 9-9 și 7-6 (grupa 1-4) și Poli Cluj vs. Sportul Stud. 7-14 (grupa 5-8).
    Duelul cu numărul doi dintre AMEFA și Rapid are loc duminică (ora 10.00), tot la bazinul din Subcetate.

UPDATE: În meciul de duminică dimineața, AMEFA Arad a mai repurtat o victorie cu Rapid, scor 13-7, autorii golurilor arădene fiind: Chioveanu 3, Băltean 2, Nagy 2, Grama 2, Schill 1, Ș. Mureșan 1, Faragau 1 și Barbur 1.