Specialitatea lui Erico, golul în prelungiri! Chindia și UTA au încheiat la egalitate și au rămas… egale

de Lucian Dănilă | 13 februarie 2021, 5:02 PM | Sport

1

UTA s-a dus la Buftea cu apărarea în pioneze, dar, poate mai rău, s-a dus fără antrenor, Gyuszi Balint fiind acasă, infectat cu COVID-19. Fără Tomozei, Bustea și Simos, staff-ul tehnic arădean l-a ales ca fundaș dreapta pe Melinte, dar pe banca de rezerve era nou venitul Peteleu, jucător căruia i-a sosit și cartea verde în această dimineață.

Ca lucrurile să se înrăutățească și mai rău, Alexandru Albu s-a accidentat la încălzire și a fost înlocuit cu Isac. În avanposturi, Adrian Petre a fost pentru prima dată titularizat de la sosirea sa la UTA.

Meciul a fost echilibrat între două echipe care merg cam pe aceeași filozofie de joc. Ocaziile au fost puține la cele două porți. Antal a încercat un loc peste Aioani, dar mingea s-a dus și mult peste poartă. La poarta lui Iacob, însă, Dumitrașcu a avut o ocazie uriașă în minutul 21, atunci când a rămas singur cu portarul arădenilor în poziție centrală după o pasă excelentă de la Florea, dar șutul său a fost pe lângă poartă.

Tot ex-utistul Florea, acum căpitan la Chindia, a fost cel care a stat la originea golului marcat de Chindia. A trecut ușor de Melinte, a ajuns pe linia de fund și a trimis în marginea careului mic, acolo unde Popa a preluat cu dreptul dintre Erico și Benga și a trimis cu stângul un șut sub transversală, fără speranțe pentru Iacob: 1-0 în minutul 31.

Până la pauză, UTA a fost aproape de gol prin Petre, dar Căpușă a respins din fața sa cu un minut înainte de finalul reprizei.

shliakov

La pauză a intrat Peteleu în locul lui Melinte. UTA a început să pună stăpânire pe joc și timp de 45 de minute am asistat practic la o cursă după egalare. Rusu a avut un șut bun în minutul 64 pe care l-a respins cu greu Aioani. Intrat chiar în locul lui Rusu, în minutul 65 Hora putea egala, dar nu a putut trimite mingea din 3-4 metri de poartă spre plasa porții Chindiei și Aioani a scăpat fără gol. Hora și Petre au pus în pericol poarta Chindiei în minutul 79, dar șutul atacantul sosit de la Cosenza a trecut peste poartă.

A fost nevoie să intrăm în prelungiri ca să egalăm, așa cum s-a întâmplat la Iași și la Voluntari. Iacob a bătut o lovitură liberă din jumătatea de teren arădeană, Benga a sărit la cap cu Pițian, ultimul a deviat spre poarta lui Aioani și acolo se afla Erico care a trimis cu capul în poartă. E specialitatea casei pentru Erico da Silva să marcheze înainte cu câteva secunde de fluierul final.

A fost un egal echitabil, iar UTA urcă momentan pe locul 7 profitând de faptul că în meciurile directe are avantaj în fața Chindiei și la egalitate de puncte acesta este criteriul despărțitor. Este tototadă o remiză care nu ne apropie prea mult de zona de play-off, dar mai sunt de disputat șapte etape din sezonul regulat.

Pentru arădeni urmează o pauză de nouă zile, după care la Arad vine FC Botoșani.

Chindia – UTA Arad 1-1 (1-0)

Au marcat: Daniel Popa 31 / Erico da Silva 90+1

Chindia: Aioani – Căpușă, Pițian, Iacob, Kocic – Diaz (80 Florinel Mitrea), Dulca, Rață, Dumitrașcu – Florea (90 Martac), Popa (85 Berisha).

UTA: Iacob – Melinte (46 Peteleu), Erico, Benga, Shliakov – Antal, Roșu (75 Buhăcianu), Isac, Rusu (62 Hora) – Roger, Adi Petre.