sâmbãtã, 27 aprilie, 2024

Spania a câștigat trofeul UEFA Nations League după ce a trecut la loviturile de departajare de Croația

de - | 19 iunie 2023, 8:42 AM | Sport

0

Spania a câștigat trofeul Ligii Națiunilor UEFA după un meci de 120 de minute în care nici formația iberică și nici Croația nu a reușit să înscrie. Meciul a ajuns la penalty-uri.

Spania a început meciul într-un ritm mai alert, însă nu a reușit să înscrie. Prima repriză a venit cu 4 ocazii de gol pentru croați, în timp ce spaniolii au avut șase ocazii de a deschide scorul, notează iamsport.ro.

Repriza secundă a fost dominată de Spania, care a înregistrat un total de 9 ocazii de gol, în timp ce Croația a avut doar două șanse de a înscrie.
    La finalul celor 90 de minute, Spania stătea mai bine, cu un total de 17 ocazii de gol și o posesie de 51%. Totuși, meciul a ajuns în prelungiri, acolo unde Croația a început mai bine, cu 5 ocazii de gol, comparativ cu una singură înregistrată de spanioli. Nici una dintre echipe nu a reușit să marcheze în cele 120 de minute, iar partida a ajuns la loviturile de departajare, scrie iamsport.ro.

Lovro Majer (Croaţia) a fost primul care a ratat la seria de penalty-uri după care Asensio a marcat pentru Spania, iar Ivan Perisic a păstrat speranțele croaților în viață cu un șut imparabil. Aymeric Laporte a executat apoi lovitura decisivă și, dacă ar fi înscris, Spania cucerea trofeul. Fundașul lui City, însă, a ratat și scorul avea să rămână egal, 4-4. S-au executat apoi lovituri suplimentare. Bruno Petkovic nu a reușit să îl învingă pe Unai Simon, iar penalty-ul înscris de Daniel Carvajal a transformat-o pe Spania în câștigătoarea UEFA Nations League!