sâmbãtã, 4 mai, 2024

Șoimii Șimand va juca un baraj pentru accederea în Liga Elitelor U19 la futsal

de Dan Lazăr | 12 decembrie 2023, 8:25 AM | Şimand | Sport | Știri Arad

0

Înfrângerea din ultima rundă a seriei de vest (4-5 la Timișoara, după ce șimăndanii au condus cu 4-1 la pauză!), coroborată cu victoria CSM Deva în confruntarea cu concitadina ACS West (scor 3-2, la pauză 1-2!), au făcut ca ACS Șoimii Șimand să piardă fotoliul de lider și implicit calificarea directă în Liga Elitelor Under 19 la futsal.

Elevii lui Daniel Mărcuș au ocupat locul secund, cu 10 puncte, după trei succese, o remiză și două eșecuri, la două „lungimi” în urma CSM Deva.

Pentru accederea în Liga Elitelor U19, arădenii vor evolua într-un baraj tur-retur cu CSM Târgu Mureș, ocupanta locului doi în seria a IV-a.

În ediția trecută, ACS Șoimii Șimand au trecut de grupele preliminare în Campionatul Național Under 19 de futsal, în Liga Elitelor ocupând locul 4 (ultimul) în seria a II-a, fără punct câștigat.