Simona Halep s-a calificat în sferturi la Indian Wells

de - | 13 martie 2018, 9:54 PM | Sport

0

(foto: Gazeta Sporturilor)

Simona Halep, locul 1 WTA, s-a calificat în sferturile de finală de la Indian Wells, după victoria în fața chinezoaicei Qiang Wang, locul 55 WTA, scrie Digi24.ro.

Primul set a fost unul încrâncenat, decis de intervenția salutară a lui Darren Cahill. La scorul de 4-5 pentru chinezoaică, australianul a avut o discuție relevatoare cu Simona, care a câștigat toate game-urile disputate până la final. Wang a fost agresivă pe serviciul 2 al liderului mondial și a reușit să o scoată din ritm cu loviturile direcționate obsesiv spre centrul terenului de joc.

Simona Halep a avut o evoluție exasperantă pentru Wang în setul secund. Loviturile năpraznice de pe fundul terenului și retururile precise au închis setul în doar 30 de minute. Mesajul transmis de antrenor, E cea mai bună, tu trebuie doar să lupți. Nu ai ce face”, părea să o readucă pe chinezoaică în joc. A durat doar un game însă și Halep și-a asigurat calificarea în sferturi după cel mai ușor meci al acestei ediții, scrie Gazeta Sporturilor.