vineri, 29 martie, 2024

Update Simona Halep a spulberat-o pe Annika Beck și joacă sferturile de la Cincinnati împotriva polonezei Radwanska

de Special Arad | 19 august 2016, 8:16 AM | Sport

0

Simona Halep (locul 4 în clasamentul mondial) a câştigat, miercuri, meciul cu sportiva germană Annika Beck (poziţia 44 WTA), scor 6-3, 6-1, și s-a calificat în optimile de finală ale turneului Premier 5 de la Cincinnati, disputat pe hard și dotat cu premii de 2.503.250 de dolari.

Partida a durat 55 de minute. Simona a servit 7 aşi şi a comis o dublă greşeală, iar procentajul primului serviciu a fost 68%. Românca a câştigat 77% dintre puncte jucate cu primul serviciu şi 50% cu serviciul doi.

Annika Beck (22 de ani) a început meciul cu break, dar Halep a revenit cu două game-uri consecutive pe serviciul adversarei pentru a închide setul la 3. În actul secund, românca nu a oferit nicio şansă de break germancei şi a fost impecabilă la retur.

„Sunt bucuroasă pentru că am revenit aici cu victorie, am făcut un pas către finala pe care am atins-o anul trecut. A fost dificil pentru că nu m-am putut antrena înaintea meciului din cauza ploii, dar important e că m-am acomodat bine şi mi-am făcut jocul în faţa unei adversare incomode”, a declarat Halep după meci, potrivit Mediafax.

Constănţeanca a ajuns la 11 victorii consecutive în circuitul WTA. În optimile de finală, Halep o va întâlni pe Daria Gavrilova (Australia, 47 WTA).

Pentru accederea în actul următor la Cincinnati, Halep şi-a asigurat 105 puncte în clasamentul mondial şi un cec în valoare de 29.320 de dolari.

UPDATE:

Simona Halep a stat pe teren joi mai puţin decât în meciul din turul doi, jucat cu Annika Beck. Dacă în faţa nemţoaicei a pierdut cinci game-uri, în faţa Dariei Gavrilova a pierdut doar tre, scorul final fiind 6-1, 6-2 pentru Halep. Meciul a durat doar 53 de minute, iar Halep a condus în permanenţă.

În sferturile de finală Halep o va întâlni pe poloneza Agnieszka Radwanska.