joi, 28 martie, 2024

Simona Halep, pas spre trofeu! S-a calificat în optimi la Miami

de Special Arad | 29 martie 2015, 8:22 PM | Sport

0

Jucătoarea de tenis Simona Halep, locul 3 WTA şi cap de serie numărul 3, a învins-o, duminică, pe sportiva italiană Camila Giorgi, locul 37 WTA şi cap de serie numărul 30, cu scorul de 6-4, 7-5, şi s-a calificat în optimile de finală ale turneului de categorie Premier Mandatory Miami Open.

Halep s-a impus dupa un meci care a durat o oră şi 30 de minute, reuşind astfel cea mai bună performanţă din carieră la turneul din Florida.

Giorgi, 23 de ani, nu este o jucătoare tehnică. Ea are un singur nivel la forţa loviturilor: foarte puternic. Indiferent că serveşte, că loveşte cu dreapta sau cu reverul, italianca ia mingea repede şi dă tare, nu prea contează dacă nimereşte terenul sau nu. Dacă-l nimereşte, de cele mai multe ori punctul este al ei. Din nefericire, Halep a simţit tăria loviturilor adversarei pe propriul serviciu, la returul italiencei. Din fericire pentru sportiva din Constanţa, Giorgi a comis 11 duble greşeli, 41 de erori neforţate şi a avut un procentaj de reuşită a primului serviciu de 42 la sută. Cifre modeste pentru un meci cu numărul 3 mondial, scrie MEDIAFAX.

Cu toate acestea, scorul fost destul de strâns pentru că şi Halep a comis 23 de erori neforţate, cinci duble greşeli şi a reuşit doar 13 lovituri câştigătoare, la acest ultim capitol fiind egala lui Giorgi. Probabil că jucătoarea din Italia este prima adversară a Simonei Halep care o „surclasează” pe româncă la duble greşeli, în acest sezon. Fără să strălucească, jucătoarea română a trecut în turul următor cu minim de efort, „acceptând” cadourile primite. Pe parcursul meciului, Halep a dus de câteva ori mâna la muşchii abdominali, la care a mai suferit accidentări, notează MEDIAFAX.

Camila Giorgi a început meciul în stil caracteristic, servind tare şi luând primul ghem la 0. Halep a echilibrat imediat şi apoi cele două jucătoare eu mers „cap la cap” până la 2-2. La 2-1, Halep a comis două duble greşeli, dar şi-a fructificat serviciul. Giorgi nu a vrut să se lase mai prejos şi a comis trei duble greşeli în ghemul următor, iar românca a obţinut primul break. Apoi Halep a condus cu 40-15, însă scorul a fost întors de Giorgi, care şi-a trecut şi ea un break în dreptul ei. La 4-3 pentru Camila Giorgi, Halep i-a solicitat sfatul antrenorului Victor Ioniţă, care şi-a îndrumat eleva să aibă mai mai multă mobilitate şi să servească spre corpul adversarei. Rezultatul a constat în trei ghemuri câştigate la rând de sportiva română, printre care şi un break la 4-4, şi, totodată, setul, cu 6-4, după 37 de minute.

Setul al doilea a fost unul al break-urilor: două până la 1-1, primul fiind al româncei. La 2-2, după alte trei duble greşeli comise de Giorgi, Halep a mai reuşit un break, apoi s-a distanţat la 4-2. Italianca şi-a făcut apoi serviciul şi, mai mult, a egalat la 4, tot după un break. Până la 6-5 pentru Halep, niciuna dintre jucătoare nu şi-a mai valorificat serviciul. A făcut-o Halep la acest scor şi a închis setul, cu 7-5, şi meciul, după 90 de minute.

În faza următoare, jucătoarea română va evolua împotriva învingătoarei dintre Victoria Azarenka din Belarus, locul 36 WTA, şi Flavia Pennetta din Italia, locul 28 WTA şi cap de serie numărul 15, meci care se dispută tot duminică.

Simona Halep nu câştigat niciuna dintre cele trei partide jucate cu Pennetta în carieră şi a pierdut de două ori cu Azarenka, din tot atâtea întâlniri.

Calificarea în optimile de finală este recompensată cu un premiu de 59.185 de dolari şi 120 de puncte WTA. Până în prezent, cea mai bună performanţă înregistrată de Halep la Miami Open a fost calificarea în turul 3, la ediţiile din 2012 şi 2013, încheie MEDIAFAX.