sâmbãtã, 27 aprilie, 2024

Sepsi a câștigat la Botoșani și este ca și calificată în play-off!

de Lucian Dănilă | 15 martie 2021, 7:23 PM | Sport

0

Sepsi Sfântu Gheorghe, echipa antrenată de Leo Grozavu, a învins în această seară cu scorul de 2-1 pe terenul echipei FC Botoșani. A fost un duel între echipa aflată pe locul 4 și cea de pe locul 5, ambele luptând pentru calificarea în play-off.
    Sepsi a învins prin goluri marcate de Vasvari în minutul 41 din penalty și Tamaș în minutul 71, respectiv Camara în minutul 90+3. În urma acestei victorii, Sepsi este ca și calificată în play-off, având 43 de puncte, la 8 puncte deasupra echipelor de pe locul 7 și 8, Astra și Chindia.
    Practic, pentru a fi sigură de calificarea în play-off, Sepsi mai are nevoie doar de un singur punct, Sepsi beneficiind de rezultatele directe contra celor de la Astra și Chindia.
    În etapa viitoare, Sepsi va juca pe teren propriu cu Gaz Metan după care, după pauza generată de jocurile echipelor naționale, echipa din Sfântu Gheorghe vine la Arad pentru duelul cu UTA. În ultima etapă va juca cu FCSB pe propriul teren.
    FC Botoșani tremură pentru calificarea în play-off. Deși este momentan pe locul 5, echipa antrenată de Marius Croitoru va juca etapa viitoare pe terenul celor de la Astra Giurgiu într-un alt duel direct pentru play-off. În ultimele două etape va întâlni pe Viitorul (a) și pe FC Voluntari (d).