Sântana s-a impus la Sebiș și vrea Cupa României

de Lucian Dănilă | 9 octombrie 2014, 1:09 PM | Sport

0

Unirea Sântana a câștigat la Sebiș cu scorul de 2-1 și continuă în competiția „KO”. A fost un meci foarte dificil pentru gruparea antrenată de Dinu Donca, în formația gazdă evoluând nu mai puțin de opt jucători care fac parte din lotul formației din Liga a 3-a, lidera seriei în al treilea eșalon!

Sebișul a trimis întăriri la echipa a doua pentru a scoate Sântana cupă. Merșca, Raț, Moise, Neacșu, Toader, Călin, Ganea și Mâneran, toți fac parte din lotul cu care „Știli” Abrudean vrea să promoveze în Liga a 2-a.

Sântana, însă, a dovedit că este una dintre echipele bune ale eșalonului al patrulea și a câștigat la limită, scor 2-1, chiar la Sebiș. Echipa lui Donca a avut avantaj încă de la pauză, după reușita lui Ciocan din ultimele secunde ale primei părți. După pauză, Bărdan a egalat foarte repede, dar imediat după ce a fost reluat jocul de la centrul terenului, la următorul atac, Brozbic a marcat pentru Sântana, gol prin care Unirea și-a asigurat biletele pentru semifinalele Cupei României faza județeană.

Național Sebiș II – Unirea Sântana   1-2 (0-1)

Bărdan (48) / Ciocan (44), Brozbic (49)

Sebiș II: Merșca – Toma, Raț, Moise (Ivancea), Neacșu, Toader, Cr. Feieș, Călin (Jurcă), Cl. Feieș (Toma), Ganea (Mâneran), Bărdan.

Sântana: Ciornei – Șiclovan, Mateiu, Paven, Brozbic, Calancea, Bolba, Martin (Blidar), Stan (Vandor), Cosmin Popa (Claudiu Popa), Ciocan (Giurgiu).

Arbitri: Gornic – Dreghici – Puicea

Observatori: A. Apătean, V. Mărginean