marþi, 19 martie, 2024

România a pierdut semifinala cu Rusia și va juca finala mică a Campionatului European de handbal

de Lucian Dănilă | 14 decembrie 2018, 8:01 PM | Sport

0

Fără Cristina Neagu, accidentată grav în meciul anterior cu Ungaria, România nu a făcut față decât o repriză campioanei olimpice la handbal feminin, Rusia, antrenată de celebrul Trefilov. Selecționerul României, Ambros Martin, a găsit antidot pentru elevele sale de la Rostov Don doar pentru o repriză.

În prima parte, evoluțiile lui Pintea, Perianu sau Dragut ne dădeau speranțe că putem accede în finala continentală, dar după ce a condus chiar și cu trei goluri diferență, 11-8, România a pierdut tot mai mult din precizie și din tonus, iar Rusia a încheiat în avantaj prima parte, 16-15.

După pauză, România nu a marcat timp de șase minute, iar eliminările au venit una după alta. Intervențiile lui Dedu și Dumanska nu ne-au ajutat prea mult, Vyakhireva făcând ce a vrut ea cu defensiva noastră. Cu doar 7 goluri marcate în a doua parte, România nu putea emite pretenții pentru finală. Rusia a câștigat cu scorul de 28-22  și este favorita finalei de duminică.

România se pregătește pentru finala mică de duminică.