Robi Mureşan, campion național la motociclism! Arădeanul a bătut două recorduri naționale

de Special Arad | 4 mai 2015, 11:08 AM | Sport

0

După ce în 2014 a concurat în World Superbike, la clasa Superstock 1000, arădeanul Robi Mureșan a început Campionatul Naţional de Motociclism Viteză cu o victorie pe circuitul Motor Park Romania. Fiul președintelui FRM, Cristian Mureșan, obţinuse pole-position în sesiunea de calificări de sâmbătă, principalul său rival, timișoreanul Cătălin Cazacu urmând să plece de pe poziția secundă în grila de start.

În lupta pentru primul loc, suspansul a durat doar câteva secunde, adică până în primul viraj. Robi s-a distanţat constant de Cătălin Cazacu, iar la rândul lui, timişoreanul a lăsat mult în spate concurenţa. Cu un parcurs tactic perfect, Mureşan a pus secunde în aproape fiecare dintre cele 12 tururi parcurse şi a trecut primul linia de sosire la nu mai puţin de 14.266 secunde în faţa ocupantului locului 2.

Podiumul a fost completat de Cosmin Costescu, pilot care a terminat la 48.127 secunde de Cătălin Cazacu, conform prosport.ro.

Arădeanul a stabilit cel mai bun timp al circuitului pe uscat, cu 1.25:140 minute, şi cel mai bun timp pe circuit ud, cu 1.34:726 minute.

„N-a fost chiar aşa uşor. Din fericire am reuşit să termin cursa cu un avans bun, a fost ceva incredibil pentru mine”, a declarat Robi Mureșan pentru ProSport.