Roberto D’Aversa l-a lăudat pe Dennis Man după golul cu Benevento

de Lucian Dănilă | 4 aprilie 2021, 11:48 AM | Sport

0

Roberto D’Aversa (45 de ani), antrenorul echipei italiene Parma, l-a lăudat pe arădeanul Dennis Man după evoluția din meciul cu Benevento, scor 2-2, în care Dennis a marcat primul său gol în Serie A.

„Regretul este că am fi putut obține mai mult, trebuie să lucrăm la evoluția noastră înainte de etapa viitoare, în care avem un meci foarte dificil cu Milan. Deși am fost conduși de două ori, ne-am descurcat bine să revenim și am avut o șansă senzațională să marcăm golul victoriei, prin Man. Suntem conștienți că dacă intrăm pe teren cu determinarea să facem lucrurile corect putem pune orice echipă în dificultate, pentru că avem calitate.

Este clar că este important ca jucătorii să se cunoască între el, acest lucru durează, dar jucătorii noi cresc foarte mult, Man a făcut un meci foarte bun deși a fost ocupat cu echipa națională. De asemenea, dau senzația de apartenență la grup, ceea ce este foarte important în realizarea obiectivului final.

Mai sunt 9 meciuri pe care trebuie să le înfruntăm cu atitudinea potrivită, fără să aruncăm punctele pe fereastră”, a spus antrenorul Parmei.

„Un carusel emoțional în lupta pentru evitarea retrogradării. Benevento a condus după un gol al lui Glik, apoi Kurtic a egalat. Ioniță a dus scorul la 2-1, iar Man a reușit să marcheze cu puțin timp înainte de fluier final. În repriza a doua, Parma a început să crească în joc și a egalat grație lui Kurtic.

Gagliolo a punctat și el după 17 minute scurse din partea secundă, dar reușita a fost anulată de arbitrul Massa, după consultarea VAR, pentru un offside în care era Gervinho. Cinci minute mai târziu, Ioniță a înscris cu capul pentru Benevento. Totuși, Parma a egalat cu un gol frumos al lui Man, în minutul 88”, au scris cei de la Gazzetta Dello Sport.