vineri, 29 martie, 2024

Dennis Man, primul gol în Serie A și declarat omul meciului! Parma a remizat la Benevento (Video)

de Lucian Dănilă | 3 aprilie 2021, 6:07 PM | Sport

0

Parma luptă în continuare pentru salvarea de la retrogradare, dar cu fiecare etapă care trece șansele devin tot mai mici. În această după amiază, echipa arădeanului Dennis Man și a lui Mihăilă a remizat, scor 2-2, pe terenul formației antrenate de legendarul Pippo Inzaghi, Benevento.

Dennis a fost integralist, în timp ce Mihăilă a intrat în ultimele 15 minute ale jocului. Fără reușite până acum în Serie A, Dennis Man a fost unul dintre cei mai buni jucători ai Parmei. Benevento a deschis scorul în prima parte și a intrat cu avantaj la pauză. Parma a egalat prin Kurtic în minutul 55 în urma unui corner. Cinci minute mai târziu, la un alt corner, Gagliolo a marcat pentru 1-2, dar arbitrul a anulat reușita după analiza VAR pentru un offside la Gervinho.

În loc de 1-2 s-a făcut 2-1 în minutul 67, după ce moldoveanul Ioniță a înscris cu capul în urma unui corner.

Parma a atacat tot mai mult, iar Dennis Man a marcat cu un șut din voleu de la aproximativ 12 metri după o așezare cu capul a lui Cornelius. Era minutul 88 și arădeanul înscria primul său gol de la transferul în Serie A. Din păcate, în al treilea minut de prelungiri, la o fază aproape identică, Cornelius i-a așezat din nou mingea cu capul, dar de data aceasta lovitura de cap a lui Dennis de la opt metri de poartă a trecut pe lângă vinclu.

Parma rămâne pe penultimul loc, cu 20 de puncte, la trei puncte de Torino, echipă aflată pe locul 17, deasupra liniei. Torino, însă, are două meciuri mai puțin disputate.

Ziarul italian Gazetta dello Sport i-a acordat lui Man nota 7 și l-a declarat omul meciului.