vineri, 29 martie, 2024

Rezultat șocant în Liga 1: Farul – Botoșani 8-0! UTA este din nou pe loc de retrogradare directă

de Lucian Dănilă | 4 decembrie 2022, 4:18 PM | Sport

0

Farul Constanța a făcut scorul campionatului. Echipa lui Gică Hagi câștigat cu 8-0 partida cu FC Botoșani, 8-0, în etapa 19.

Farul a deschis scorul rapid, din minutul 11. Grameni a marcat din careu, cu un șut la lung, după care fostul utist, Alin Șeroni, a fost eliminat din echipa Botoșaniului. Alibec a dus scorul la 2-0 înainte de pauză. A ratat un penalty dat cu VAR, dar mingea respinsă de Pap a ajuns tot la el și a trimis fără emoții în poarta goală. După pauză, Botoșani s-a prăbușit.

Pitu a marcat pentru 3-0, șut cu pământul de la mare distanță. ApoiVlad Morar a reușit o dublă-fulger, în doar 3 minute (66, 69). Alibec a dat și el al doilea gol, în minutul 74.

Al 7-lea gol a fost și reușita meciului. Șut superb al lui Kiki, din marginea careului, aproape de vinclu. Pap a atins mingea, dar nu a putut respinge. Alibec a dat și al treilea gol, în minutul 87. A marcat cu un șut plasat la colțul lung, din careu.

Farul este lider în Liga 1, cu 44 de puncte în 19 meciuri. Botoșani este pe 12, cu 20 de puncte, doar 3 peste UTA, echipa de pe primul loc retrogradabil.

Pentru FC Botoșani este a doua înfrângere la un scor fluviu după cea de la Sepsi, scor 0-7.

Din păcate pentru fanii arădeni, victoria echipei FC U Craiova în derby-ul Olteniei cu Universitatea a trimis gruparea arădeană din nou pe o poziție direct retrogradabilă.

UTA joacă joi la Mioveni, un meci decisiv pentru calificarea în turul următor al Cupei României, după care are un adevărat derby al suferinței cu Universitatea Cluj, duminică la ora 14.30 pe Cluj Arena.