Respect pentru fotbal! Punct cu campioana, un punct de restart pentru UTA

de Lucian Dănilă | 11 octombrie 2022, 2:06 AM | Sport | Topic special

1

S-au spus cuvinte grele în ultimele săptămâni despre jucătorii echipei UTA, dar mai ales despre antrenorul Ilie Poenaru și chiar despre Marin Dună. Cota de popularitate a celor doi antrenori a ajuns la un minim care părea că poate duce până la despărțirea de club.

Fanii arădeni au reacționat cu critici la adresa antrenorilor și a jucătorilor din mai multe motive. Principalul motiv a fost legat de lipsa de atitudine a jucătorilor la mai multe meciuri din acest sezon, punctul culminant fiind atins la înfrângerea cu Farul. Au deranjat, de asemenea, jocul foarte slab, greșelile demne de eșaloane inferioare a celor din teren, dar și felul în care a reacționat banca tehnică a echipei în această perioadă premergătoare partidei cu campioana, CFR Cluj.

Aceiași fani care au umplut rețelele de socializare de critici au fost cei care, în această seară, au fost sută la sută alături de echipă. Stadionul a fost plin, la orele amiezii anunțându-se „sold out”. Galeria a fost la cote apropiate de galeriile marilor cluburi europene, scenografia superbă, iar alături de galerie, cei de la tribuna 1, de la tribuna a II-a, dar și cei de la peluza dinspre Calea Aurel Vlaicu, au încurajat în fiecare moment echipa.

310822622 630085191943317 3556667229618647532 n

Astăzi au avut și de ce. Echipa a reacționat pozitiv la toate criticile, iar Poenaru se pare că a găsit formula și sistemul cele mai potrivite. Am văzut în sfârșit o echipă în adevăratul sens al cuvântului. Am văzut spirit de sacrificiu, am văzut cum fiecare jucător trăgea pentru coechipierii lui, am văzut un început avântat, direct pe poartă al echipei arădene, am văzut agresivitatea care a lipsit la mai toate jocurile din acest sezon și, deși nu ne așteptam, am văzut o viteză de joc mult mai mare, pase mult mai rapide și mai precise, reușite tehnice cu care nu mai eram obișnuiți, mai ales din partea lui Stahl și a lui Otele, și am mai văzut o organizare a jocului mult mai bună.

S-a încheiat 1-1, un egal cu echipa campioană, un punct care se adaugă la zestrea din clasament dar totodată un punct de restart pentru această echipă care s-a prezentat la meciul din această seară cu mari datorii față de publicul ei minunat.

Un 1-1 care putea fi și altfel. Jocul putea avea o altă poveste dacă Cascini primea penalty la faza din minutul 2 din careul celor de la CFR. La fel cum UTA putea porni în avantaj, arădenii au avut și un important dram de noroc în momentul în care clujenii conduceau cu 1-0 și Boateng a trimis mingea în bară. Poate alta era istoria jocului dacă Birligea era cel eliminat în minutul 53, asta cu mult înainte ca Isac să vadă cartonașul roșu după intrarea nefericită pe glezna lui Deac.

IMG 2223

Stahl a avut o primă repriză foarte bună. A început cu un șut puțin peste poartă, după care a reușit să destabilizeze întreaga apărare a CFR-ului înșirând trei jucători prin câteva driblinguri, dar șutul său a fost parat de Scuffet. Tot Scuffet l-a blocat și pe Otele după ce nigerianul a preluat excelent în careu o pasă de 40 de metri a lui Chindriș.

La poarta Bătrânei Doamne, Iacob a avut câteva intervenții de efect la șuturile lui Cvek și Petrila, asta după ce Birligea a nimerit transversala în minutul 13. Iacob nu s-a mai putut opune la lovitura de cap din minutul 32 a lui Boateng, după un corner executat de Deac. Tot Boateng, așa cum am scris mai sus, a nimerit bara câteva minute mai târziu.

În repriza a doua, UTA a ieșit de la vestiare cu un singur gând: că poate răsturna situația de pe tabelă. Echipa lui Poenaru a pus presiune la poarta lui Scuffet și asta s-a văzut mai ales în minutele 58 și 59. Doi jucători arădeni au făcut pressing în careul feroviarilor și l-au obligat pe Manea să trimită în corner. Lovitura de colț a fost executată de Anton, același Manea a sărit pe sub minge, Benga a deviat cu capul iar Kolinger a intervenit nefericit și și-a introdus mingea în propria poartă pentru 1-1.

După acel gol s-a jucat pe contre, iar UTA a mai avut o situație bună de gol prin Postolachi. La poarta lui Iacob, același Boateng a trimis puțin peste după o inexactitate a lui Anton.

A urmat apoi eliminarea lui Isac din minutul 74, la acea intrare nefericită la Deac, după care CFR a pus stăpânire pe joc. UTA s-a apărat însă foarte bine, iar atunci când apărarea a fost depășită, Iacob a intervenit în poziție de unu la unu cu Janga, după care a avut o ieșire din poartă foarte bună la o minge urmărită de Roger.

Arbitrul Coza a pus capăt meciului după cinci minute de prelungiri, în ultimele secvențe ale partidei UTA jucând cu trei fundași centrali după intrarea lui Erico, dar și trei mijlocași defensivi, Anton, Cascini și Batha.

Este un egal de moral pentru UTA, un rezultat care poate readuce încrederea într-un vestiar în care nu a mai fost bucurie de o bună bucată de vreme. Și la acest meci au rămas pe banca de rezerve Keșeru și Ubbink, dar Ilie Poenaru spunea după meci că era pregătit să-l introducă pe olandez, însă eliminarea lui Isac i-a schimbat toate planurile ce le avea pregătite pentru finalul partidei. A fost primul meci ca titular pentru Ali Abeid, jucător care s-a achitat foarte bine de sarcini din postura de fundaș lateral stânga.

Dar dincolo de rezultat, jucătorii și staff-ul echipei UTA au arătat în această seară respect pentru fotbal, respect pentru meserie, respect pentru acest public minunat de la Arad. Și au arătat că pot mult mai mult decât au arătat până acum, dar și mult mai mult decât arată poziția din clasament.

UTA Arad – CFR Cluj 1-1 (0-1)

Kolinger 59-autogol / Boateng 32

UTA: Iacob (cpt) – Vukcevic, Benga, Chindriș, Abeid (90 Dobrescu) – Casini, Isac, Anton – Stahl (75 Jobello), Postolachi (90 Erico), Otele (86 Batha).

Rezerve: Balauru – Erico, Dobrescu, Batha, Negoescu, Ubbink, Jobello, Keseru.

Antrenor: Ilie Poenaru

CFR: Scuffet – Manea, Kolinger, Yuri, Camora (cpt) – Deac (76 Roger), Cvek, Boateng (61 Muhar), Petrila – Briligea (60 Yeboah), Malele (76 Janga).

Rezerve: Sava – Braun, Bălan, Hoban, Muhar, Gidea, Roger, Yeboah, Janga.

Antrenor: Dan Petrescu

Arbitri: Central: Ionuț Coza (Cernica – Ilfov) / Asistenți: Radu Ghinguleac (București), Mircea Grigoriu (București) / Rezervă: Florin Andrei (Târgu Mureș)

VAR: Kovacs Szabolcs (Carei), Alexandru Vodă (Alba Iulia)

Observatori: Arbitri – FRF: Aron Huzu (Sibiu) / Joc – LPF: Eduard Alexandru (Ploiești)

Eliminat: Isac 74