joi, 16 mai, 2024

Rednic a lipsit de la marea sărbătoare a lui Dinamo, chiar cu câteva zile înainte de meciul direct cu UTA

de Lucian Dănilă | 3 noiembrie 2023, 10:40 AM | Sport

0

Rednic a lipsit de la marea sărbătoare a lui Dinamo. Clubul bucureștean a organizat un eveniment de gală pentru a sărbători 40 de ani de când a eliminat pe Hamburg SV, echipa germană care la acea oră era campioana Europei.

A fost 3-0 la București, iar în retur, la Hamburg, după ce nemții au recuperat handicapul și s-au desprins la 3-0, Țâlnar în minutul 86 al returului și Mulțescu în minutul 89 au marcat și partida s-a încheiat cu scorul de 3-2 pentru nemți, iar Dinamo s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Campionilor Europeni.

Chiar Cornel Țălnar a fost cel care a organizat evenimentul într-o locație din centrul Bucureștiului. Printre cei mai importanți invitați s-au numărat Lică Movilă, Costel Orac, Ioan Andone sau Ion Marin. Au fost prezenți și Ionuț Lupescu, Florin Prunea, Ionel Dănciulescu sau fostul investitor al clubului, Cristi Borcea.

Legendele au văzut rezumatele celor mai importante meciuri din celebra campanie în care au ajuns în semifinalele Cupei Campionilor Europeni.

A lipsit Mircea Rednic, actualul antrenor al echipei UTA, cel care a fost titular în ambele întâlniri cu Hamburg. Rednic, care a fost mai apoi și antrenor la Dinamo, echipă cu care a cucerit titlul de campion al României în 2007, nu a fost prezent pentru că el tocmai pregătește partida contra lui Dinamo.

„Cu Dinamo e un meci foarte important pentru noi. Normal că e echipa mea de suflet, dar eu sunt antrenorul echipei UTA, noi avem nevoie de puncte. Am făcut meciuri bune, venim după o victorie la Craiova și e normal că tratăm cu mare seriozitate și ne dorim foarte mult să câștigăm cele trei puncte”, a declarat Rednic după meciul pierdut de UTA în Cupa României cu Universitatea Craiova, scor 0-1.

Nu a fost prezent nici Gigi Mulțescu, eroul acelei duble cu Hamburg, și el un fost utist, fiind la finele anilor 80 antrenor-jucător al Bătrânei Doamne. Mulțescu se confruntă cu unele probleme de sănătate.

UTA – Dinamo se joacă luni de la ora 18:00 pe arena „Iuliu Bodola” din Oradea.