sâmbãtã, 27 aprilie, 2024

Punct pentru… zestre. UTA, egală cu Voluntari după un meci cu adevărat complicat

de Lucian Dănilă | 8 aprilie 2023, 5:53 PM | Sport

0

UTA continuă seria meciurilor fără înfrângere după jocurile cu Universitatea Cluj și FC U Craiova, ultimul fiind în Cupa României, și se întoarce din Ilfov cu un punct de pe terenul celor de la Voluntari.

A fost un punct câștigat”, a recunoscut după meci și antrenorul Gyuszi Balint, chiar dacă UTA a fost cea care a deschis scorul. Într-adevăr, a fost un meci foarte complicat pentru arădeni, care puteau foarte ușor să și piardă această partidă dacă nu ar fi fost ajutați de intervenția VAR, la reușita lui Nemec, sau de paradele fantastice ale portarului Danylo Kucher la ocaziile lui Merloi sau cele două ale lui Sigurjónsson.

În primele zece minute parcă doar UTA a existat pe teren. Am văzut acel șut spre vinclu al lui Ubbink, respins de Popa, după care tot Ubbink avea să deschidă scorul cu o doză mare de noroc, mingea degajată de Armaș în piciorul batavului ricoșând peste portarul Popa în plasă. Era minutul 9 și imediat după reușita lui Ubbink raportul de forțe s-a schimbat radical. Voluntari a apărut tot mai mult în treimea arădeană și chiar dacă jocul lor părea unul „la foc mic”, traseele foarte bine stabilite și omogenitatea unei echipe care este formată din jucători care evoluează împreună de aproximativ trei sezoane s-a simțit. Am comparat jocul celor de la Voluntari cu depresia, nu o simți, dar lovește foarte dur, letal uneori. Pe nesimțite a venit și golul egalizator al lui Lopes fin minutul 21. A fost o schimbare de direcție de pe stânga pe dreapta, Costin a combinat scurt cu Ricardinho, mingea i-a revenit fostului fotbalist al Bătrânei Doamne, a profitat de marcajul larg al lui Roger, a centrat în mijlocul careului, Benga a „strâns” prea mult la prima bară, iar Vukcevic l-a scăpat pe Lopes din marcaj și acesta a marcat imparabil cu capul pentru 1-1.

Un minut mai târziu, Matricardi era să-l copieze pe Bănel Nicoliță cu acel celebru autogol de la „Santiago Bernabeu”, dar Popa a salvat în ultima instanță.

În minutul 27, o altă fază la fel de simplă s-a petrecut pe partea cealaltă de teren, în stânga sensului de atac al gazdelor, Aliji a trecut ușor de Batha, a pasat printre picioarele lui Benga și Nemec a marcat din fața porții. După nu mai puțin de 9 minute de „deliberări”, din camera VAR s-a dat verdictul: „offside la Aliji”. UTA a scăpat ca prin minune grație a câțiva centimetri insesizabili cu ochiul liber.

Apărarea arădeană părea vraiște la atacurile celor de la Voluntari, și după doar câteva minute, Costin a centrat perfect pentru Sigurjónsson, dar lovitura de cap a islandezului de pe linia de 6 metri a fost parată fantastic de Kucher.

Până la finalul primei părți, Pop l-a pus la grea încercare pe Popa, dar repriza s-a încheiat la egalitate, 1-1.

Ne așteptam la unele schimbări la pauză, mai ales în unsprezecele arădean, dar Balint a continuat să mizeze și pe Milosevic, aproape inexistent, dar și pe Vukcevic, depășit destul de des în prima parte. A rămas în teren și Anton, deși acesta avea un cartonaș galben încasat în primele minute pentru o presupusă simulare în careul advers. Nici Postolachi, poate cel mai bun jucător al Bătrânei Doamne în ultima perioadă, nu a livrat nimic, fiind destul de vizibilă o anumită stare de oboseală atât la el cât și la alți jucători.

După pauză, jocul celor două echipe a părut mai așezat, contraatacurile fiind destul de rare. Gazdele puteau marca în minutul 50, atunci când Sigurjónsson a executat o lovitură liberă de la 20 de metri dar Kucher a respins mingea în față de unde a degajat Hoxhallari. Fupă un alt șut al lui Rareș Pop, Costin a avut și el o bună ocazie încheiată cu un șut cu stângul peste transversală după o fază creată de islandezul Sigurjónsson.

În minutul 71, Otele a pierdut o minge în propria treime, Merloi – care i-a luat locul lui Costin – a intrat în careu, a șutat la poartă, Kucher a respins în față la același Sigurjónsson, islandezul a trimis cu latul dar același Kucher a respins miraculos devenind un adevărat coșmar al fotbalistului islandez.

UTA a deținut mai mult controlul în jocul de posesie, dar ocaziile la poarta lui Popa nu au mai apărut după ce pe teren au intrat Keșeru și Otele. S-a încheiat 1-1, un punct bun pentru UTA în lupta pentru evitarea locurilor direct retrogradabile. Echipa lui Gyuszi Balint este acum la 4 puncte distanță de FC Argeș, echipa clasată pe locul 15, iar până la disputarea partidei dintre Chindia și Hermannstadt este la egalitate cu gruparea sibiană, o echipă în fața căreia arădenii ar avea în caz de egalitate de puncte două dezavantaje: a beneficiat de rotunjire și s-a clasat sub Hermannstadt la finalul sezonului regulat.

Este un punct bun pentru zestre, o zestre săracă în acest an a Bătrânei Doamne care continuă să transpire din greu pentru a evita măcar retrogradarea directă.

FC Voluntari – UTA Arad 1-1 (1-1)

Lopes 21 / Ubbink 9

FC Voluntari: M. Popa – Ricardinho, Matricardi, Armaș – Costin (Merloi 64), S. Meleke, Rață (77 Tavares), Aliji – Lopes, Nemec, Sigurjónsson (89 Răduț).

Pe bancă: Collado – Tavares, Răduț, Merloi, K. Meleke, Florea, Dumiter, Paz. Antrenor: Liviu Ciobotariu

UTA: Kucher – Vukcevic, Benga, Hoxhallari, Roger – Batha, Anton (77 Cascini) – Postolachi (64 Otele), Ubbink (90 Barbosa), R. Pop (90 Șteau) – Milosevic (64 Keșeru).

Pe bancă: Iacob – Benzar, Abeid, Cascini, Șteau, Barbosa, Keseru, Stahl, Otele. Antrenor: Laszlo Balint

Arbitri: Marcel Bîrsan – Valentin Avram (ambii din București) – Ferencz Tunyogi (Zalău)

Camera VAR: Sebastian Colțescu și Vlad Bârlădeanu (ambii din București)

Observator FRF: Alexandru Deaconu (București)

Observator LPF: Ion Cățoi (București)