sâmbãtã, 13 iulie, 2024

Special Arad Logo

    Prof. univ. dr. Ovidiu Predescu, Doctor Honoris Causa al UAV Arad

    de Special Arad | 15 martie 2023, 3:45 PM | Educaţie

    0

    Comunicat. Universitatea „Aurel Vlaicu” din Arad va conferi titlul de Doctor Honoris Causa, domnului prof. univ. dr. Ovidiu Predescu, teoretician și practician de marcă al Dreptului în România.

    Ceremonia de decernare a titlului va avea loc vineri, 17 martie, de la ora 11:00, în Sala Senatului (clădirea UAV situată pe Bd.Revoluției nr. 77).

    „Este o onoare să-l primim în comunitatea academică a universității noastre pe distinsul Profesor Ovidiu Predescu, un model de integritate și profesionalism. Domnia sa și-a adus contribuția la dezvoltarea științelor juridice, a avut un rol definitoriu în formarea profesioniștilor dreptului românesc fiind una dintre cele mai avizate voci în domeniul juridic”, a declarat rectorul UAV, Ramona Lile.

    Din comisia de Laudatio, condusă de președintele Senatului UAV, prof. univ. dr Radu Ioan, fac parte: prof. univ. dr. Ciucă Liviu-Bogdan, Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați, președintele Academiei de Științe Juridice din România; prof.univ.dr. Duțu Mircea, Universitatea Ecologică din București, director al Institutului de Cercetări Juridice „Acad. Andrei Rădulescu” din cadrul Academiei Române; prof. univ. dr. habil. Duvac Constantin, Universitatea Româno-Americană din București, președintele Asociației Române de Științe Penale și prof. univ. dr. habil. Iancu Elena-Ana, Universitatea „Aurel Vlaicu” din Arad, președintele Secției 3- Metodologia investigării infracțiunilor din cadrul Asociației Române de Criminalistică.

    Despre prof. univ. dr. Ovidiu Predescu

    Studii:
    Absolvent al Liceului „Nicolae Bălcescu”, Piteşti, cu diplomă de bacalaureat (1975);
    Licenţiat în drept al Facultăţii de Drept, Universitatea Bucureşti (1981);
    Doctorat în Drept. Specializarea Drept penal (1998);

    Specializări postuniversitare:
    -Ştiinţe penale (cursuri postuniversitare), Universitatea Bucureşti (1987-1988);
    -Relaţii industriale, Florida International University şi Departamentul Muncii al S.U.A (curs de mediere şi arbitraj; curs de pregătire în domeniul relaţiilor industriale şi soluţionarea conflictelor de muncă – 1995);
    -Administraţie publică, Scuola Superiore dell`Amministrazione dell`Interno, Roma, Italia (stagiu de formare pentru aleşii locali şi pentru funcţionarii din administraţia publică centrală şi locală din România – 1999).

    Activitate profesională:

    În magistratură:
    – procuror la Procuratura locală Piteşti (1981 – 1987);
    – procuror la Procuratura judeţeană Argeş (1987 – iulie 1989);
    – procuror şef la Procuratura locală Câmpulung-Muşcel, jud. Argeş (iulie 1989 – octombrie 1991).

    În avocatură:
    – avocat, Baroul Bucureşti, 1995 – mai 2006 (avocat suspendat la cerere).

    În administraţia publică centrală şi locală:
    – consilier juridic şef la Ministerul Muncii şi Protecţiei Sociale, Departamentul protecţiei muncii (octombrie 1991– septembrie 1992);
    – director la Departamentul Informaţiilor Publice (adjunctul şefului de departament) din cadrul Guvernului României şi director al Direcţiei privind relaţiile cu patronatul, Guvernul României (octombrie 1992 – martie 1995);
    – reprezentantul Guvernului României în Secretariatul Tripartit pentru Dialog Social finanţat de Uniunea Europeană (martie 1995 – februarie 1997);
    – director general al Direcţiei generale juridice şi director general al Direcţiei generale Cabinet primar general din cadrul Primăriei municipiului Bucureşti (februarie 1997 – decembrie 1998);
    – secretar general al municipiului Bucureşti (ianuarie 1999 – ianuarie 2000).

    În publicistica juridică:
    – director al publicaţiilor „Dreptul”, editate de Uniunea Juriştilor din România din anul 2013;
    – redactor-şef al revistei „Dreptul”, ediţia on-line, din anul 2010;
    – redactor-şef Law Review (revistă on-line în limba engleză lansată în anul 2010);
    – redactor-şef al „Revistei de drept penal” editată de Asociaţia Română de Ştiinţe Penale (2010-2012).

    În învăţământul superior şi cercetare:
    – lector universitar la Facultatea de Administraţie Publică din cadrul Şcolii Naţionale de Studii Politice şi Administrative Bucureşti (ianuarie 1996 – 1 octombrie 1998);
    – conferenţiar universitar la Facultatea de Drept a Universităţii „George Bariţiu”, Braşov (1 octombrie 1998 – aprilie 2005);
    – conferenţiar universitar asociat la Facultatea de Administraţie Publică din cadrul Şcolii Naţionale de Studii Politice şi Administrative Bucureşti (1 octombrie 1998-2000 şi 2002-2003);
    – profesor universitar doctor la Facultatea de Drept a Universităţii „George Bariţiu”, Braşov, din mai 2005 până la 1 martie 2015;
    – prorector cu cercetarea ştiinţifică al Universităţii „George Bariţiu”, Braşov (2000 – iulie 2013);
    – cercetător ştiinţific asociat la Institutul de Cercetări Juridice „Acad. Andrei Rădulescu” al Academiei Române în perioada 2009 – 7 aprilie 2010;
    – cercetător ştiinţific de onoare al Institutului de Cercetări Juridice „Acad. Andrei Rădulescu” al Academiei Române din 7 aprilie 2010 la zi;
    – membru-expert în echipa de implementare a proiectului de cercetare intitulat „Centru Euroregional de Prevenire şi Combatere a Criminalităţii Transfrontaliere”, aferent contractului de finanţare nerambursabilă RO-2006/018-446.01.02.20 din Programul Phare CBC (…), perioada de implementare 10 octombrie -10 august 2009;
    – membru al Academiei Diplomatice din Londra (din 25 iunie 2012).

    În cadrul unor ONG-uri:
    – vicepreşedinte al Uniunii Juriştilor din România din mai 2013;
    – vicepreşedinte al Asociaţiei Române de Drept Penal din 2010 până la 1 martie 2015.

    Urmărește Special Arad și pe Google News, Twitter, LinkedIn și Instagram!

    Distribuie articolul

    Scrie un comentariu

    0 + 5 =

    Redacția Special Arad își rezervă dreptul de a selecta și a modera comentariile în funcție de relevanța lor față de subiect. Comentariile care nu fac referire la subiectul prezentat nu vor fi aprobate. De asemenea, răspunderea juridică aparține autorului comentariului.