Premii speciale pentru două echipe de robotică din Arad: „Harambe Cartel” și „Robo Name”

    de Special Arad | 26 martie 2019, 12:43 PM | Educaţie | Topic special

    0

    Patru licee din România vor participa la campionatul mondial de robotică din Detroit, SUA, după ce au câştigat competiţia naţională de Robotică „BRD First Tech Challenge”. Din păcate, nicio echipă arădeană nu se numără printre acestea, însă reprezentanții a două licee din Arad au obținut premii speciale la finala națională: „Harambe Cartel” (Colegiul Național „Moise Nicoară” Arad) și „Robo Name” (Liceul Special „Sfânta Maria” Arad).

    Cele patru echipe care vor avea ocazia să fie remarcate de către companii precum Boeing sau NASA la campionatul din Detroit sunt RobotX HD – echipa Colegiului Naţional de Informatică „Traian Lalescu” din Hunedoara; WattsUp – echipa Colegiului Naţional „Dinicu Golescu” din Câmpulung Muscel; XEO – echipa Colegiului Naţional „Horea, Cloşca şi Crişan” din Alba Iulia şi Quantum Robotics – echipa Liceului Teoretic Internaţional de Informatică Bucureşti.

    Aradul a fost reprezentat în finala concursului de către echipele „Delta Force” (Liceul Național de Informatică Arad), „Muschetarii roboticii” (tot Liceul Național de Informatică Arad), „Wire Impulse” (Colegiul Național „Vasile Goldiș” Arad), „Harambe Cartel” (Colegiul Național „Moise Nicoară” Arad) și „Robo Name” (Liceul Special „Sfânta Maria” Arad), cele două echipe din urmă fiind laureate, alături de alte echipe din țară, cu Judges Judges Award, respectiv Premiul Nație Prin Educație.

    Este vorba de echipele de liceu în cazul de față, însă la o altă etapă a concursului, dedicată elevilor din școlile generale, o echipă arădeană a ieșit învingătoare: echipa „Hexagods” al Colegiului Național „Moise Nicoară” va reprezenta România la finala mondială First Lego League de la Detroit!

    Revenind la etapa dedicată liceenilor, circa 1.500 de elevi grupaţi în 150 de echipe din 70 de oraşe au participat la concursul naţional de robotică, dintre aceştia companiile de tehnologie din România având posibilitatea de a-şi recruta viitorii ingineri.

    Pe lângă premiul principal, participarea la competiţia mondiala de robotică, liceenii au mai primit şi alte premii:

     Judges Judges Award:

    Echipa Harambe Cartel, Colegiul Naţional „Moise Nicoară” Arad

    Echipa North-East Dynamic, Liceul „Regina Maria” Dorohoi

    Echipa Gear Maniacs, Colegiul Naţional „Samuel Von Brukenthal”, Sibiu.

    Premiul Naţie prin Educaţie:

    EchipaTHOBOR, Colegiul Naţional Calistrat Hogaş din Tecuci, judeţul Galaţi.

    Echipa Fast Forward Future Team, Colegiul Naţional Avram Iancu din oraşul Ştei, Hunedoara

    Echipa Robo Name, Liceul Special „Sfânta Maria” Arad

    Premiul Compass Award:

    Echipa THOBOR, Colegiul Naţional „Calistrat Hogaş”, Tecuci

    Echipa CSH, Colegiul Naţional Pedagogic „Carmen Silva”, Timişoara

    Echipa ROBOPAPIU, Colegiul Naţional „Alexandru Papiu Ilarian”, Tg Mureş

    Premiul Promote Award:

    Echipa Robopulse, Colegiul Naţional „Ferdinand I”, Bacău

    Echipa ByteForce, Colegiul Naţional „Vasile Alecsandri”, Galaţi

    Echipa Bionic Royals, Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân”, Râmnicu Vâlcea

    Premiul Control Award:

    Echipa IDL Electronics, Colegiul Naţional „Ion D. Lăzărescu”, Cugir

    Echipa inFO1 Robotics,  Colegiul Naţional „Ion Luca Caragiale”, Ploieşti

    Echipa XEO, Colegiul Naţional „Horea, Cloşca şi Crişan”, Alba-Iulia

    Premiul Motivate Award:

    Echipa BraveBots, Colegiul Naţional „Mihai Viteazul”, Ploieşti

    Echipa RobotX HD, Colegiul Naţional de Informatică „Traian Lalescu”, Hunedoara

    Echipa Bionic Royal, Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân”, Râmnicu Vâlcea

    Premiul DESIGN Award:

    Echipa Masterminds, Colegiul Naţional „Cantemir Vodă”, Bucureşti

    Echipa Ro2D2, Colegiul Naţional „Mihai Viteazul”, Ploieşti

    Echipa Homo Sapiens, Colegiul Naţional „Bogdan Petriceicu Haşdeu”, Buzău

    Premiul Collins Aerospace Innovate Award:

    Echipa RobotX HD, Colegiul Naţional de Informatică „Traian Lalescu”, Hunedoara

    Echipa Undefined, Colegiul Naţional „Nicolae Grigoescu”, Câmpina

    Echipa Helix, Colegiul Naţional „Nicolae Bălcescu”, Brăila

    Premul CONNECT Award:

    Echipa Ro2D2, Colegiul Naţional „Mihai Viteazul”, Ploieşti

    Echipa XEO, Colegiul Naţional „Horea, Cloşca şi Crişan”, Alba-Iulia

    Echipa Esentza Robotics, Colegiul Naţional „Petru Rareş”, Beclean

    Premiul THINK Award:

    Echipa RobotX HD, Colegiul Naţional de Informatică „Traian Lalescu”, Hunedoara

    Echipa Quantum Robotics, Liceul Teoretic de Informatică, Bucureşti

    Echipa CSH, Colegiul Naţional Pedagogic „Carmen Silva”, Timişoara

    Premiul INSPIRE Award:

    Echipa RobotX HD, Colegiul Naţional de Informatică „Traian Lalescu”, Hunedoara

    Echipa XEO, Colegiul Naţional „Horea, Cloşca şi Crişan”, Alba-Iulia

    Echipa Quantum Robotics, Liceul Teoretic de Informatică, Bucureşti

     

    Sursa: Ziarul Financiar

    Distribuie articolul

    Scrie un comentariu

    7 + 8 =

    Redacția Special Arad își rezervă dreptul de a selecta și a modera comentariile în funcție de relevanța lor față de subiect. Comentariile care nu fac referire la subiectul prezentat nu vor fi aprobate. De asemenea, răspunderea juridică aparține autorului comentariului.

    Acest site folosește cookies. Prin navigarea pe acest site, vã exprimați acordul asupra folosirii lor. Am actualizat politicile în conformitate cu Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Detalii.