Patru persoane au fost rănite grav la sărbătoarea suporterilor lui PSG! Ca la Liverpool, o mașină a intrat în mulțime





Patru persoane au fost rănite grav după ce o mașină a intrat în mulțime în timpul sărbătoririi triumfului echipei PSG în UEFA Champions League. Incidentul a avut loc în orașul francez Grenoble, scrie iAMsport.ro.
În orașul Grenoble, o mașină a intrat în mulțimea de fani ai celor de la PSG, iar patru membri ai aceleiași familii au fost răniți grav, potrivit Daily Mail.
Două dintre acestea se află la terapie intensivă, în timp ce una „se luptă pentru viața ei”.
În urma tragicului eveniment, șoferul s-a predat poliției și a fost arestat. Totuși, potrivit sursei citate, se crede că acesta nu a acționat intenționat.
Un caz similar s-a întâmplat recent la parada de titlu a formației engleze Liverpool. Un bărbat de 53 de ani a fost arestat după ce a intrat cu mașina în oamenii prezenți la evenimentul „cormoranilor”, iar mai multe persoane au fost rănite în urma impactului.
A fost haos pe străzile Parisului
Sâmbătă noaptea, oamenii legi au arestat aproape 300 de persoane, după ce au sărbătorit agresiv victoria lui PSG.
Aproape 50.000 de oameni au urmărit finala UCL dintre PSG și Inter pe străzile Parisului, iar după ce echipa lor favorită a fost încoronată, au declanșat haosul.
Au fost lansate mii de rachete și artificii, mașini au fost incendiate, iar stațiile de autobuz au fost distruse. În plus, mai multe magazine au fost jefuite.
Oamenii legii au intervenit pentru a aplana situația, însă lupta a fost inegală. Suporterii au început să arunce spre ei cu artificii și diferite obiecte, în special pietre. Străzile au fost cu greu liniștite de către jandarmi
”Suporterii agresivi de pe Champs-Elysees au căutat să creeze incidente și au intrat în contact în mod repetat cu poliția aruncând artificii mari și alte obiecte”, a declarat poliția într-un comunicat.
Poliția a fost nevoită să folosească un tun cu apă pentru a opri mulțimea care încerca să ajungă la Arcul de Triumf.
”Adevărații suporteri ai lui PSG se bucură de meciul magnific al echipei lor. Între timp, barbarii au ieșit pe străzile Parisului pentru a comite infracțiuni și a provoca poliția”, a scris Ministrul Francez de Interne, Bruno Retailleau, pe X.
Citește și:
Comentariile portalului
Cetatene, hai cu răspunsul🤣 Daca ai greșit, și așa e, spune-o, sau voi, ,,suveranistii" Piticului Pinocchio nu greșiți?
Nu, nu ai înțeles. Linkul pus de tine e al unui revânzător. Faptul că poți cumpăra un produs și de la ruși nu înseamnă (...)
Dacă nu se disjunge dosarul spre Falcă este pistol cu apă. Doamna nu a lucrat singură. Toată lumea știe ca era pușculița lui Falcă