Palatul Copiilor a câștigat premiul I la competiția de orientare „Cupa Zărandului”

de Special Arad | 20 octombrie 2014, 11:34 AM | Moneasa | Știri Arad

0

Cercul de Orientare Turistică din cadrul Palatul Copiilor Arad a câștigat două locuri I la cea de-a 68- a ediție a Competiției de Orientare „Cupa Zărandului”, defășurată în zilele de 11 și 12 octombrie la Moneasa.

„Copiii s-au descurcat foarte bine pe parcusul celor două zile de competiție, a fost o vreme excelentă care a contribuit la reușita acestei competiții”, a spus Barkasz Daniel, profesorul coordonator al Cercului de Orientare Turistică.

Cei mai mulţi participanţi au fost din ţară, aproximativ 150, care au venit atât din judeţul Arad, cât și din Bihor, Timişoara, Hunedoara, Braşov şi Cluj. Pe lângă aceştia, la întrecere a mai luat parte şi un grup de 50 de copii din Ungaria. Învingătorii au fost premiaţi cu trofee, medalii şi plachete. Competiția se desfășoară în memoria lui DÁVIDHÁZY KÁLMÁN , cel care a organizat primul concurs de orietare turistică din România, în 1947, chiar pe meleagurile Munţilor Zărandului.