sâmbãtã, 18 mai, 2024

Notele Bătrânei Doamne! UTA – Rapid 2-2. Evaluarea jucătorilor echipei UTA, conform Special Arad

de Lucian Dănilă | 21 octombrie 2023, 7:26 PM | Recomandările editorilor | Sport

0

Notele Bătrânei Doamne revin după primul meci pe care UTA l-a disputat în exil, la Oradea, pe perioada în care se schimbă gazonul de pe „Francisc Neuman”. Revenim astfel cu evaluarea jucătorilor după un meci de 2-2 cu Rapid, o echipă care e pe podiumul Superligii și la ora asta, o echipă care pornea favorită în jocul de aseară.

UTA a reușit un joc bun aseară pe arena „Iuliu Bodola” deși Mircea Rednic nu a avut la dispoziție câțiva jucători importanți cum sunt Cooper sau Fabry, iar în atac l-a folosit 80 de minute pe debutantul Luckassen. A fost meciul în care UTA a expediat cele mai multe șuturi din actualul sezon, un meci în care chiar dacă Rapid a controlat partida în perioade mai lungi de joc, arădenii au reușit două goluri din acțiune și au mai și ratat câteva bune oportunități prin Micovschi, Stolnik sau nou venitul Omondi.

Rapid și-a arătat carențele în jocurile din deplasare și, deși a dominat tactic o bună parte din meci, echipa lui Bergodi nu și-a creat ocazii foarte mari la poarta lui Iacob cu excepția celor două goluri marcate de Funsho.

În lipsa lui Fabry, Rareș Pop a arătat că are calități și pentru a juca în rol de „număr 10”, acel „volante” cum spun italienii. A marcat un gol și a fost mereu ca un ghimpe pentru experimentații fundași ai Rapidului. Luckassen s-a mișcat bine la primul său meci deși a fost destul de rar jucat cu mingi bune de coechipieri, Micovschi a continuat seria sa de jocuri bune, în timp ce Stahl nu a reușit vreme de o repriză nimic notabil. Înlocuitorul său, Ofosu, nu a fost nici el mai activ, dar a insistat perfect la faza golului de 2-2 când a profitat de somnolența lui Borza. Un plus și pentru Stolnik, dar mai mult pentru aportul său ofensiv, croatul având două șanse foarte bune de a marca, la una dintre ele diferența între a fi gol sau a nu fi gol fiind făcută doar de cei care au luat deciziile din cabina VAR…

La capitolul minusuri i-am trece pe cei doi fundași laterali, Căpușă și Dumitrașcu, care au pierdut clar duelurile cu Petrila și Funsho, dar și evoluția lui Carp care este mult prea lent și lipsit de nerv și agresivitate pentru a evolua în poziția de mijlocaș central.

NOTELE JUCĂTORILOR ȘI ANTRENORULUI BĂTRÂNEI DOAMNE

Florin Iacob – 6 – A avut câteva intervenții bune, far nu putem spune că rapidiștii au expediat mingi periculoase spre poarta sa. La golurile lui Funsho, Iacob nu putea face mai nimic, la al doilea atacantul Rapidului fiind în poziție de unu la unu cu el.

Tiberiu Căpușă – 5 – După debutul bun cu Petrolul, în care a avut un destul de important aport și din punct de vedere ofensiv, aseară Căpușă a fost depășit mereu de adversarul direct, Petrila, jucător pe care l-a pierdut și la primul gol înscris de Rapid.

Alexandru Benga – 6 – Un joc în general bun, și-a câștigat cam toate duelurile directe fie că au fost aeriene, fie la sol, dar rămâne acea rezervă că mereu a rămas un culoar larg între el și Stolnik la golurile marcate de Funsho, jucător „evadat” din zona lui Dumitrașcu și infiltrat la ambele goluri chiar între cei doi fundași centrali ai Bătrânei Doamne.

Marko Stolnik – 6,5 – Am putea spune – deși ar suna subiectiv – că a marcat un gol perfect valabil dar nevalidat din camera VAR. A mai avut și acea lovitură de cap de dinaintea celui de-al doilea gol al Rapidului, fază la care oficialii partidei nu au dictat corner. Din punct de vedere defensiv, și-a câștigat și el majoritatea duelurilor directe, dar mereu a fost un culoar între el și colegul său din defensivă, Benga.

Denis Dumitrașcu – 5 – Încă nu ne-am dat seama care este postul pe care dă cel mai bun randament. Dumitrașcu nu prea livrează nimic, iar aseară, prin neimplicarea sa, nu ne amintim să facă nici greșeli de care să ne aducem aminte dar e de ajuns să spunem că adversarul său direct a marcat ambele goluri ale giuleștenilor.

Ali Abeid – 6,5 – Sosit obosit de la naționala Mauritaniei, În cele aproximativ 23 de minute cât a jucat Abeid a făcut un lucru senzațional care a contat și pe tabela de marcaj, acea pasă excelentă la care a ajuns Ofosu și astfel a înscris Luckassen pentru 2-2.

Cătălin Carp – 5 – Parcă a jucat la alibi. Pase scurte cu coechipierii din extreme sau din linia mediană, dar un randament foarte scăzut pentru fișa postului său în ceea ce privește recuperarea mingilor din zona neutră. Foarte lent, lipsit total de agresivitate, Carp a fost înlocuit la pauză.

Cristian Mihai – 6,5 – Intrat în locul lui Carp, Cristian a depus un efort considerabil și a strâns mai mult și mai bine atât la mijlocașii centrali, mai ales pe urcările lui Albu, dar a și dublat foarte bine la fundașii laterali pe incursiunile lui Petrila și Funsho, acolo unde Rapid a fost cea mai periculoasă.

Albert Stahl – 5 – Și-a dorit mult să le arate rapidiștilor care au renunțat la serviciile lui că s-au înșelat, dar poate din prea multă dorință nu i-a ieșit nimic. Avea șansa golului de 1-0 în picior, dar nu a dovedit acel sânge rece de care are nevoie un jucător ofensiv și în locul unei soluții de a marca a preferat să trimită mingea în fața porții de unde a fost respinsă de fundașii echipei din Giulești. A fost și el înlocuit la pauză.

Reggy Ofosu – 6 – Intrat la pauză în locul lui Stahl, Ofosu a intrat foarte greu în meci. Trimis în banda stângă, a pierdut câteva mingi în zona mediană și nu a reușit nimic notabil. A schimbat apoi banda cu Micovschi și a fost decisiv la golul marcat de Luckassen când a urmărit perfect mingea venită de la Abeid care părea că iese din teren.

Marcelo Freitas – 7 – Deși a greșit multe pase în zona mediană, a fost totuși factorul de echilibru și, în plus, el a fost cel care a recuperat și apoi la aceiași fază a și pasat decisiv la golul marcat de Rareș Pop. A și recuperat câteva mingi importante în zona mediană.

Claudiu Micovschi – 7 – O nou evoluție bună a jucătorului împrumutat de la Rapid care a evoluat chiar în orașul său natal, Oradea. Foarte disciplinat tactic, Claudiu a apărut din nou foarte bine la finalizare, dar Horațiu Moldovan s-a opus iar marcării primului său gol în Superliga.

Rareș Pop – 7 – A alergat enorm, s-a arătat foarte mult la joc, a apărut atât în stânga cât și în dreapta și, deși a fost deposedat de câteva ori în încercarea sa de a-și depăși adversarul direct, rămâne cu meritul că nu are acea frică de a încerca. Efortul său a fost răsplătit prin golul de 1-1 pe care l-a marcat la acel contraatac început de Freitas, continuat de Micovschi după care tot brazilianul a pasat decisiv. Din păcate, Rareș arată deficiențe fizice și în a doua repriză a fost lipsit de energie.

Eric Omondi – 6 – S-a mișcat bine la debut, a făcut pressing la fundașii centrali rapidiști și chiar a avut o bună ocazie dar l-a luat la țintă pe Moldovan, fază la care cel mai probabil după analiza VAR s-ar fi dictat offside.

Kevin Luckassen – 6,5 – A fost debutul său la UTA după o pauză de jumătate de an în care nu a jucat. Are meritul de a fi marcat chiar fostei sale echipe, dar s-a remarcat și prin efortul depus. S-a simțit lipsa sa de pregătire, el fiind nevoit să părăsească terenul din cauza problemelor musculare.

Diogo Rodrigues – 5,5 – Intrat pentru ultimele 15 minute ale jocului, Diogo nu a reușit vreo acțiune notabilă, dar a contribuit la menținerea rezultatului de pe tabelă.

Antrenor Mircea Rednic – 7 – A fost poate cel mai bun joc din ultima perioadă a echipei pe care o antrenează. Are meritul de a fi găsit soluțiile potrivite în locul absenților Cooper și Fabry, dar și prin felul în care a abordat partida. De asemenea, la pauză a detectat unele dezechilibre pe care le-a rezolvat din mers.