sâmbãtã, 27 aprilie, 2024

Notele Bătrânei Doamne: UTA – FC U Craiova 3-2. Evaluarea jucătorilor echipei UTA, conform Special Arad

de Lucian Dănilă | 3 martie 2024, 9:06 PM | Sport

0

UTA este la un pas de play-off după victoria cu FC U Craiova, dar este adevărat că prezența între primele șase echipe ale Superligii depinde și de rezultatele celor de la Farul, Universitatea Cluj sau Sepsi. Este lăudabil însă faptul că înaintea ultimei etape ale sezonului regulat, UTA este încă în cărțile pentru play-off.

Gruparea arădeană și-a egalat odată cu această victorie performanța din urmă cu doi ani. Atunci, în al doilea sezon după promovarea în prima ligă, UTA obținea la finalul sezonului regulat 2021-2022 un număr de 40 de puncte. A fost sezonul început cu Gyuszi Balint pe banca tehnică și continuat apoi, din februarie 2022 de Ionuț Badea. În acel sezon, cele 40 de puncte nu au ajutat la calificarea în play-off.

Victoria cu Craiova lui Mititelu a fost una muncită, una venită cu destule emoții, Bătrâna Doamnă fiind egalată de două ori de gruparea olteană, după ce a condus cu 1-0 și 2-1. UTA era obligată să învingă pentru a păstra șanse pentru clasarea între primele șase echipe ale campionatului și încă din start a împins jocul spre poarta lui Răzvan Popa. Luckassen a fost mult mai prezent în joc decât cu Petrolul sau cu Rapid, Micovschi și Fabry au jucat și ei la un nivel pe care nu l-au mai avut la ultimele meciuri, iar la mijlocul terenului, Joao Pedro și în a doua parte Cristian Mihai, au dictat ritmul partidei.

Joao Pedro a primit un avertisment în prima parte a jocului după care a avut două intervenții la limita regulamentului. Prin tribune se vorbea deja despre iminenta sa înlocuire la pauză, dar la vestiare avea să rămână Freitas. Inițial am crezut că este un risc asumat al lui Rednic, ca apoi să aflăm, mult după finalul partidei, că arbitrul a anulat cartonașul galben al lui Pedro și cel care l-a încasat a fost Benga. Așa s-a explicat și menținerea lusitanului ăe teren până după minutul 70.

A fost un joc în care Răzvan Trif a jucat pentru prima dată titular și a făcut o partidă bună, iar spre finalul partidei a debutat Vulturar. Tânărul arădean este la primul său meci pentru UTA în Liga 1 după ce în urmă cu mulți ani a devenit cel mai tânăr debutant la o echipă din liga secundă, atunci când nu avea nici 15 ani…

NOTELE JUCĂTORILOR ȘI ANTRENORULUI BĂTRÂNEI DOAMNE

Florin Iacob – 6 – A apărat două mingi grele în a doua repriză la șuturile lui Baeten și Sidibe. Dacă la golul lui Bauza nu i se poate imputa nimic, rămâne un semn de întrebare asupra golului al doilea, impresia generală fiind că se putea face mai mult. Un gol asemănător a încasat astăzi Onana de la Manchester United…

Tiberiu Căpușă – 6 – A avut o misiune dificilă, în partea sa fiind tehnicul Bahassa dar și rapidul Dragu. Ultimul l-a și depășit la faza golului de 2-2.

Marko Stolnik – 6,5 – Un joc destul de sigur al croatului, un joc cu foarte puține greșeli. Putea chiar să înscrie la acea centrare a lui Omondi, dar execuția a fost una totuși pretențioasă mai ales pentru un fundaș central.

Alexandru Benga – 6 – După evoluția slabă din Giulești, ieri, Benga a fost mai aproape de ceea ce ne așteptam să vedem la el. Chiar și așa, a făcut un marcaj mult prea larg la Bauza la faza golului de 1-1.

Răzvan Trif – 6 – Defensiv s-a descurcat bine, a închis culoarele spre careul lui Iacob, chiar a blocat în careu câteva acțiuni ce puteau deveni foarte periculoase, dar a rămas dator la capitolul ofensiv, acolo unde nu poate fi comparat cu colegul său Diogo Rodrigues, un jucător cu un apetit pentru atac mult mai mare.

Ariel Lopez – 6 – Intrat în momentul în care UTA avea avantaj de 3-2, Ariel Lopez a fost folosit pe o poziție cu care este mai puțin obișnuit, cea de fundaș stânga. A jucat simplu și echipa oaspete nu și-a creat nicio situație de poartă prin zona sa.

Marcelo Freitas – 6 – Cum a spus și Mircea Rednic, a acuzat o stare de oboseală care s-a văzut atât la felul în care se replia cât și la ritmul de joc.

Eric Omondi – 6 – A fost departe de ceea ce a arătat cu Universitatea Cluj, departe chiar și de acea primă repriză cu Petrolul, dar și așa, jucând modest, putea să își adauge un assist dacă Stolnik ar fi trimis mingea în poartă din careul mic.

Joao Pedro – 7,5 – A fost metronomul echipei în prima parte, a și marcat un gol spectaculos, deși am putea să spunem că și portarul Răzvan Popa are partea lui de vină. O bună agresivitate, un joc de pase foarte bun, un gol marcat, altfel spus, un meci foarte bun pentru portughez.

Cătălin Vulturar – 6,5 – A intrat bine, a închis culoarele spre careul arădenilor, a fost atent la jocul între linii al oltenilor și a gestionat foarte bine posesia. A arătat în cele aproape 20 de minute cât a jucat că poate fi oricând o soluție și ca titular.

Rareș Pop – 6 – S-a zbătut mult, a și centrat bine pentru Luckassen la o ratare a olandezului, a mai avut câteva acțiuni bune în bandă, dara avut și momente în care a dispărut din joc sau în care a întârziat replierea, așa cum s-a întâmplat la golul lui Dragu, gol care probabil a și decis înlocuirea sa.

Cristian Mihai – 7 – Un travaliu extraordinar, multe recuperări, dar și un joc la un nivel foarte bun din punct de vedere al paselor. A intrat în multe combinații, a încercat chiar și mingi lungi, „diagonale”, după care și-a asumat și un șut din voleu de la distanță, mult pe lângă poartă.

Andrej Fabry – 7 – A marcat golul victoriei din acel penalty obținut de Luckassen, a oferit assist-ul la golul lui Pedro și a avut o evoluție foarte consistentă.

Claudiu Micovschi – 7,5 – A alergat foarte mult, aproape de fiecare dată în sprint. A marcat golul al doilea, a mai ratat două bune ocazii, una în prima parte, alta la începutul celei de-a doua reprize, a făcut foarte bine și faza de apărare.

Kevin Luckassen – 7 – Unul dintre cele mai bune jocuri ale sale la UTA. A ratat două bune ocazii în prima repriză, ambele cu capul, după care a fost decisiv atunci când a obținut penalty-ul care a dus la golul victoriei înscris de Fabry. În repriza a doua a avut o serie parcă interminabilă de sprinturi pe distanțe destul de lungi, batavul aducând multe mingi în careul lui Răzvan Popa.

Antrenor Mircea Rednic – 7,5 – Ieri i-au ieșit aproape toate cu excepția acelor inexactități de la golurile oltenilor. Oricum, era cunoscută calitatea tehnică superioară a celor de la Craiova. A gândit bine formula de start, a ales bine tactica de început de joc, după care a reglat din mers și victoria a venit cumva… natural.