duminicã, 19 mai, 2024

Notele Bătrânei Doamne! UTA – FC U Craiova 1-1. Evaluarea jucătorilor echipei UTA conform Special Arad

de Lucian Dănilă | 20 mai 2023, 11:00 AM | Recomandările editorilor | Sport

1

UTA a gestionat exact așa cum trebuia gestionat un astfel de meci și a încheiat la egalitate partida cu echipa lui Adrian Mititelu. O remiză care a mulțumit ambele echipe și prin care ambele și-au atins un prim obiectiv la finalul stagiunii, UTA să joace barajul pentru salvarea de la retrogradare împotriva echipei mai slab cotate din liga secundă, iar Craiova să câștige play-out-ul după ce a ratat la mustață intrarea în play-off.

A fost un joc cu ritm, cu nerv, vreme de 75 de minute, iar după ce Van Durmen la egalat la 1 ambele formații s-au mulțumit cu rezultatul și au jucat în… consecință. Nici nu era nevoie de altceva, miza jucătorilor fiind legată mai mult de ceea ce urmează decât de ceea ce s-a întâmplat aseară pe teren.

Acum, UTA se concentrează pe dubla cu Gloria Buzău în timp ce Craiova se pregătește de un prim baraj, să îi spunem semifinal, cu Voluntari.

Cu Rednic suspendat, UTA a funcționat bine dirijată de secundul acestuia, Sorin Rădoi. Rednic și-a îndeplinit și un alt obiectiv, cel referitor la evaluarea jucătorilor. Astfel, Stahl a jucat primul său meci ca titular după instalarea „Puriului”, iar pe final de meci a bifat un sfert de oră și Mihai Dobrescu, fotbalistul care nu a mai prins niciun minut în Superliga în anul 2023.

Din păcate pentru UTA s-a accidentat căpitanul Alexandru Benga, care s-a ales cu o entorsă la gleznă și prezența sa la baraj este pusă sub semnul întrebării. Dar nu putem să nu notăm și câteva plusuri, unul dintre ele fiind pofta de gol a lui Virgiliu Postolachi, cel care a marcat la fiecare meci pe care l-a disputat contra celor de la FC U Craiova în acest sezon competițional, atât în campionat cât și în cupă. Moldoveanului i s-a anulat un gol după ce a fost consultat VAR, dar imaginile nu arată un fault clar al atacantului Bătrânei Doamne. Tot la plusuri notăm forma lui Abeid și Batha, dar și revenirea lui Andrei Chindriș, mai ales în situația în care Benga este accidentat.

NOTELE JUCĂTORILOR ȘI ANTRENORULUI BĂTRÂNEI DOAMNE

Florin Iacob – 6 – A primit un gol din fața porții de la Van Durmen, fază la care nu putea face mai mult. Altfel, Iacob nu a avut prea multe mingi de apărat cu excepția unor centrări în careu ale jucătorilor Craiovei.

Marko Vukcevic – 6 – A avut o primă repriză bună, cu multe urcări în atac, dar problemele sale au apărut odată cu intrarea pe teren a lui Bahassa, adversar cu care a avut probleme și în meciul de campionat de la Craiova, încheiat tot la egalitate, 1-1. Bahassa l-a depășit pe Marko la faza la care a egalat Van Durmen.

Alexandru Benga – 6 – Din păcate s-a accidentat în minutul 28 și a fost înlocuit cu Chindriș. Până în acel moment a evoluat bine, a dat siguranță defensivei dar a venit acel moment în care a călcat strâmb și prezența sa la baraj este pusă sub semnul întrebării.

Andrei Chindriș – 6 – A intrat bine în locul lui Benga după o perioadă de aproape o lună de zile în care nu a mai jucat din cauza unei accidentări. Ultimul meci al lui Chindriș a fost semifinala de cupă cu Universitatea Cluj.

Erion Hoxhallari – 6 – Deși a primit repede un cartonaș galben, Erion a jucat simplu aseară, nu s-a mai complicat cu acele pase pe linia de fund și nici nu a mai făcut greșeli vizibile.

Aly Abeid – 7 – Joc foarte consistent al mauritanului care pe lângă că s-a achitat foarte bine de sarcinile defensive a fost mereu un motor care a adus mingea în treimea adversă. A fost înlocuit pentru a fi menajat în vederea barajului.

Mihai Dobrescu – fără notă – Nu a apucat să arate prea mult pentru că în momentul în care a intrat, în minutul 80, jocul era deja decis iar cele două echipe au jucat mai mult la trecerea timpului.

Philip Otele – 6 – S-a zbătut mult, a încercat din nou câteva driblinguri, dar nu a realizat nimic concret în acțiunile de atac ale Bătrânei Doamne. Merită însă punctat efortul pe care l-a făcut din punct de vedere defensiv, Otele coborând foarte mult în propria jumătate pentru a recupera mingi.

Paul Anton – 6,5 – Intrat în locul lui Otele, Anton a adus mai multă ordine în jocul Bătrânei Doamne și a închis bine jocul de pase al oltenilor în zona mediană.

Idriz Batha – 7 – Contestat de mulți pentru că este rudimentar, lipsa lui Idriz s-a văzut în prima repriză de la Mioveni. Aseară, albanezul a fost de netrecut și a fost mereu primul în dueluri, câștigând nenumărate mingi în zona mediană. A încheiat meciul cu un șut excelent de la 30 de metri respins cu greu de Gurău în corner.

Desley Ubbink – 6,5 – După assistul de la Mioveni pentru Hoxhallari, aseară batavul și-a mai trecut unul în cont, de data aceasta pentru Postolachi. A avut și un șut cu stângul în bară dar cu excepția unor momente în care a dispărut din joc, atunci când intra în posesia mingii mereu a găsit soluții bune de continuare a fazelor.

Rareș Pop – 6 – A fost activ în prima repriză, dar fără a crea un pericol real în preajma careului oltenilor. A avut o bună ocazie în partea secundă după care a acuzat probleme fizice și a fost înlocuit.

Raul Șteau – 6,5 – A intrat foarte bine în locul lui Rareș Pop și doar greșeala arbitrilor, atât a centralului cât și al celui de la VAR l-au privat de un assist pentru Postolachi, după un duel câștigat fizic în fața lui Mascarenas.

Virgiliu Postolachi – 7,5 – A câștigat majoritatea duelurilor aeriene în care a fost implicat, iar unul dintre ele a fost decisiv, moldoveanul trecându-și în cont un nou gol în Liga 1. L-a reușit și pe al doilea dar arbitrul central și cel de la VAR au fost singurii care au văzut o neregularitate la reușita atacantului din Moldova. Pofta sa de gol este îmbucurătoare în privința dublei pentru supraviețuire cu Gloria Buzău.

Albert Stahl – 6 – Titularizat de Mircea Rednic, Albert a fost destul de discret și deși a alergat mult și a căutat demarcările, a reușit foarte puține.

Roger Junio – 6,5 – A adus un plus la mijlocul terenului după pauză și cel mai probabil va fi titular și în dubla cu Gloria Buzău.

Antrenor Mircea Rednic – 6,5 – A obținut exact ceea ce și-a dorit de la acest joc și chiar dacă nu a fost pe marginea terenului, fiind suspendat, și-a realizat mai multe obiective: rezultatul, dar și rotirea unor jucători.