Notele Bătrânei Doamne! CS U Craiova – UTA 2-1. Evaluarea jucătorilor echipei UTA conform Special Arad

de Lucian Dănilă | 11 martie 2023, 5:21 PM | Sport

0

UTA a încheiat sezonul regulat cu o înfrângere pe arena Universității Craiova, o înfrângere cu gust amar pentru că gruparea arădeană nu a fost cu nimic mai prejos decât adversara sa.

Câteva detalii au făcut diferența. Două goluri încasate ușor de UTA au făcut ca avantajul de pe tabela de marcaj să dispară în doar 12 minute din repriza a doua, apoi ratările imense ale lui Otele, de două ori, sau a lui Abeid din finalul jocului, la care se adaugă și rolul arbitrilor, atât a centralului argeșean Cătălin Popa cât și a celor din camera VAR, care au decis bătând din palme că nu a fost penalty la intervenția portarului Popescu asupra lui Patrick Pașcalău în minutele de prelungiri.

Bătrâna Doamnă încheie sezonul regulat pe un loc direct retrogradabil, 15, cu doar 14 puncte, dar și aceste 14 puncte sunt în urma rotunjirii cu 0,5 puncte, ceea ce ar constitui un imens dezavantaj în cazul unei egalități de puncte cu o altă formație care nu beneficiază de așa ceva.

În ciuda înfrângerii, UTA a arătat bine și speranțele fanilor arădeni au renăscut după victoria clară împotriva celor de la FCSB, dar și după evoluțiile bune în meciurile cu Farul, CFR sau Craiova. Echipa își creează ocazii, este bine pregătită fizic și poate pune presiune pe orice adversar, lucru pe care l-a arătat la fiecare din meciurile disputate în acest an 2023.

Urmează practic un alt campionat, unul în care orice victorie are o însemnătate uriașă, iar o înfrângere o poate trimite în abis, spre liga secundă. UTA va începe aproape sigur în deplasare play-out-ul, urmând a juca 5 meciuri în deplasare și 4 pe arena „Francisc Neuman”.

Programul din play-out îl vom afla la finalul acestei ultime etape.

NOTELE JUCĂTORILOR ȘI ANTRENORULUI BĂTRÂNEI DOAMNE

Danylo Kucher – 6 – Portarul ucrainean al Bătrânei Doamne a fost ezitant ieri. Deși a avut câteva intervenții bune, am remarcat faptul că nu a reținut nicio minge trimisă spre poarta sa, toate fiind respinse. A avut o ezitare care era să o coste pe UTA în prima parte la o centrare a lui Ivan la care a scăpat mingea în fața porții, dar apoi a revenit și a prins-o. NU putem spune că a avut vreo vină la cele două goluri marcate de Craiova.

Aly Abeid – 6 – Aly a început destul de reținut jocul în postura de fundaș dreapta. A avut o acțiune individuală pe partea dreaptă, acțiune în care a ajuns în careu dar a preferat un dribling în plus și faza s-a încheiat cu un șut al lui Postolachi în blocaj. Spre finalul primei părți, atunci când antrenorul gazdelor, Eugen Neagoe, l-a trimis pe Ivan în partea stângă, Abeid a revenit pe postul său preferat, cel de fundaș stânga, post pe care a acoperit foarte bine partea sa și a urcat de câteva ori periculos spre poarta adversă. A fost aproape de a marca după o centrare a lui Stahl, apoi el a centrat foarte bine pentru același Stahl, iar în minutele de prelungiri a greșit execuția la un corner executat de Anton deși se afla la 4 metri de linia porții adverse, fază care s-a încheiat cu acel fault neacordat în careul oltenilor la Pașcalău.

Erico Da Silva – 5 – După meciul foarte bun cu FCSB, ieri, fundașul brazilian a fost implicat la ambele goluri primite de UTA. La primul a deviat în propria poartă mingea venită din piciorul lui Markovic, iar la al doilea gol a fost scos foarte ușor din joc de pasa lui Crețu. Atunci când a urcat în atac, de câte ori a ajuns în careul Craiovei iar mingea venea în zona sa de acțiune, Erico a faultat.

Alexandru Benga – 6 – Deși a jucat ușor accidentat, Benga a jucat bine. A închis bine culoarul spre poarta lui Kucher, a câștigat majoritatea duelurilor în care a fost implicat, dar a fost și el, ca și Erico, foarte ușor scos din joc de acea pasă a lui Crețu spre Koljic.

Roger Junio – 7 – Brazilianul s-a achitat foarte bine de sarcini atât în stânga cât și în dreapta apărării, câștigând fiecare duel direct cu Andrei Ivan. La golul al doilea al Craiovei, cel marcat de Koljic, Roger a fost aproape să-l ajungă pe atacantul „juveților” și poate era indicat să facă o alunecare. A avut un bun aport ofensiv mai ales în a doua repriză și a centrat perfect din corner la golul marcat de Batha.

Idriz Batha – 7 – Un nou meci bun al albanezului care a câștigat majoritatea mingilor în zona centrală, a contribuit mult și la acțiunile de atac și a reușit să deschidă scorul, primul său gol în Liga 1 de la transferul său la Arad din vara anului 2021.

Juan Bautista Cascini – 5 – Argentinianul nu a reușit să inițieze prea multe acțiuni de atac și a tratat foarte ușor faza în care Crețu i-a pasat pe culoar lui Koljic pentru golul victoriei craiovene.

Paul Anton – 6,5 – S-a simțit intrarea lui Anton pe teren. A apărut mult și în propria treime unde a recuperat câteva mingi, dar a și împins jocul spre poarta adversă. Paul a executat foarte bine fiecare lovitură de colț din finalul de meci.

Virgiliu Postolachi – 6,5 – Atacantul care a trecut pe la PSG a luptat foarte mult în meciul de aseară. A apărut la finalizare de trei ori, a inițiat acțiunea care a dus la golul marcat de Batha, el fiind cel care a trecut în dribling de doi adversari în banda dreaptă și centrarea sa a dus la cornerul din care s-a marcat. A început ca extremă și a încheiat ca vârf de atac.

Willie Barbosa – 4 – Evoluție ștearsă a brazilianului, la fel ca și la precedenta sa titularizare, pe terenul celor de la CFR. S-a remarcat doar prin câteva driblinguri departe de poarta oltenilor, dar nu s-a implicat în niciun duel fizic. Ar fi putut opri acțiunea lui Markovic de la faza golului egalizator, dar parcă a refuzat duelul…

Albert Stahl – 6 – Albert a intrat bine. A avut câteva acțiuni în banda dreaptă care au dus mingea în careul Craiovei și chiar a apărut periculos la finalizare la centrarea excelentă a lui Abeid, dar a fost scos de pe traiectorie de Ndong.

Rareș Pop – 6 – Rareș a fost foarte implicat în joc în prima parte, atunci când a avut mai multe curse în bandă, curse care, fără să exagerăm, ne-au adus aminte de fostul fotbalist galez de la Manchester United, Ryan Giggs. Randamentul său avea să scadă după pauză, atunci când a fost mutat în banda dreaptă după intrarea lui Otele.

Patrick Pașcalău – 6 – Deși a evoluat puțin, Patrick putea deveni decisiv în finalul partidei, atunci când i s-a refuzat un penalty. Este la al treilea său meci în Liga 1 și atât cu CFR, cât și cu FCSB dar și aseară la Craiova prezența sa pe teren s-a făcut simțită.

Stefan Milosevic – 4 – Atacantul muntenegrean traversează o perioadă mai nefastă după începutul bun în tricoul echipei UTA. A pierdut toate mingile pe care le-a avut în control, a fost foarte lent între fundașii craioveni și din nou nu a câștigat niciun duel aerian în ciuda înălțimii sale de 1,92 m.

Philip Otele – 6,5 – Și-a făcut simțită prezența imediat după ce a intrat pe teren. Și-a creat singur acea ocazie în care a „furat” mingea din picioarele lui Zajkov dar nu a mai avut suflu pentru a reuși să înscrie, a centrat excelent pentru Postolachi, l-a scos din joc pe Vătăjelu cu acel șut puternic în piciorul acestuia și a ratat cea mai mare ocazie a meciului când a trimis mingea cu capul în bară în minutul 86. Din păcate, evoluția sa bună nu s-a simțit și pe tabela de marcaj.

Antrenor Gyuszi Balint – 6 – Echipa sa a arătat bine în jocul de aseară împotriva unei echipe de Top 4 în România. În prima repriză a fost bine așezată în teren, a dominat fizic la duelurile unu la unu, a găsit și drumul spre poarta lui Popescu, iar la final doar ghinionul și decizia eronată a arbitrilor au privat-o pe UTA de un rezultat de egalitate.